Connect with us

Gospodarka

Promowanie reprezentacji kobiet w zarządach firm

Published

on

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podejmuje nowy impuls, aby zwiększyć reprezentację kobiet w zarządach spółek i stara się odblokować europejskie przepisy dotyczące parytetu kobiet, które znajdują się w impasie od 2012 roku.

Bruksela proponowała wówczas, aby spółki giełdowe w bloku obsadziły kobiety co najmniej 40% miejsc w zarządach niewykonawczych.

Cel ten zostałby osiągnięty poprzez preferencyjne traktowanie kandydata płci niedostatecznie reprezentowanej, gdy kandydaci o jednakowych kwalifikacjach na tę samą pracę.

Proponowana dyrektywa nie przewiduje sankcji, ale firmy, które nie osiągną celu, musiałyby wyjaśnić, dlaczego i jakie kroki podejmą, aby osiągnąć cel.

Grecja jest jednym z zaledwie ośmiu krajów UE, które wprowadziły krajowe obowiązkowe kwoty płci dla spółek giełdowych.

Pozostałe siedem to Belgia, Francja, Włochy, Niemcy, Austria, Portugalia i Holandia.

Dziesięciu przyjęło łagodniejsze podejście, stosując szereg środków i inicjatyw: Dania, Estonia, Irlandia, Hiszpania, Luksemburg, Polska, Rumunia, Słowenia, Finlandia i Szwecja.

Cypr i osiem innych krajów (Bułgaria, Czechy, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta i Słowacja) nie podjęły żadnych znaczących działań. [Reuters]

READ  Najlepsze tanie hotele, darmowe atrakcje i niedrogie cele podróży?
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *