Connect with us

Świat

Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie torturowania trzech Polaków na Białorusi. Zostałeś przesłuchany przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Published

on

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie torturowania trzech Polaków aresztowanych w tym czasie przez OMON w centrum Mińska protestw – Reporter się dowiedział RMF FM. Byli wśród nich Witold Dobrowolski i Kacper Sienicki, którzy 14 sierpnia powrócili do kraju dzięki interwencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ambasady RP. Tożsamość trzeciego bieguna nie została ujawniona.

Obejrzyj wideo
Donald Tusk w 40. rocznicę powstania „Solidarności” i Białorusi. „Dobro może zwyciężyć zło”

Prokurator wszczął śledztwo w sprawie Polaków torturowanych na Białorusi

Mężczyźni zostali pobici, gdy Białorusini zostali zatrzymani i przetrzymywani w piwnicy gimnazjum. – Tak się zaczęły tortury. Można to nazwać torturami, które trwały ponad 15 godzin. Oprócz nas było około kilkuset osób – powiedział jeden z nich. Drugi powiedział, że został zapytany przez przedstawicieli OMON, czy jest Polakiem. – Potem obcięto mi nogi i upadłem na twarz, ludzie zaczęli bić pałkami. Gdyby przyszedł ochroniarz, mógł uderzyć natychmiast bez pytania (…). Na komisariacie zatrzymanych zapytano, kim jest prawnik prezydent Biaorusi. Wszyscy odpowiedzieli jednym refrenem: Alaksandr Łukaszenka. Pytanie brzmiało, kto był najlepszym prezydentem na świecie i oczekiwano takiej samej odpowiedzi. Wszyscy byli wielokrotnie bici na komisariacie, a później w drodze do więzienia – powiedział.

Wyniki RMF FM pokazują, że mężczyźni byli już przesłuchiwani przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sprawa jest w załatwianiu Mazowieckim Oddział Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Dochodzenie ma na celu m.in. nielegalne przetrzymywanie, pobicia i tortury stosowane przez OMON i inne białoruskie organy ścigania

– informuje RMF FM.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *