Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prokuratura w rękach PiS: Nieoficjalne porozumienia po nocnym spotkaniu Kaczyński – Ziobro

Published

on

Prokuratura w rękach PiS: Nieoficjalne porozumienia po nocnym spotkaniu Kaczyński – Ziobro

Dymisja prokuratora Bogdana Święczkowskiego ma być ceną za utrzymanie koalicji z Solidarną Polską – dowiedzieli się o tym nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Wczoraj wieczorem odbyło się pierwsze, wielogodzinne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą na temat dalszej współpracy koalicyjnej. Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM jednym z warunków prawa i sprawiedliwości jest przekazanie Ziobrze oskarżenia.

Zjednoczona prawica od kilku dni boryka się z poważnym kryzysem wewnętrznym. co się potem zepsuło Sprzeciw Solidarności i porozumienie przeciwko projektom ustaw przygotowanym przez PiS: o ochronie zwierząt – popierane publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego i między innymi przy założeniu, że nie hoduje się zwierząt futerkowych – oraz przyznanie urzędnikom bezkarności za przestępstwa w walce z Covid-19.

W dzisiejszej porannej rozmowie w RMF FM przyznał to Radosław Fogiel, poseł PiS Problemy w koalicji, zwłaszcza z partią Zbigniewa Ziobry, narastały od miesięcy.

W poniedziałek po południu kierownictwo PiS zebrało się na Nowogrodzkiej, aby porozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.

Po tej konferencji na Twitterze powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska „Podjęto kluczowe decyzje” i partia ujawni szczegóły „w odpowiednim czasie”.

Stało się to wieczorem długie spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą.

Podczas tego spotkania prezes PiS przedstawił partnerowi koalicyjnemu swoje postulaty: jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość chcą przejąć dużą część nadzoru nad prokuraturą Zbigniewa Ziobry, a jednym z warunków utrzymania koalicji jest zmiana na stanowisku prokuratora.

Jeden z najbardziej godnych zaufania ludzi Ziobry – Bogdan Święczkowski – straciłby pracę i zastąpiłby go ktoś bliższy Jarosławowi Kaczyńskiemu.

READ  bne IntelliNews - Wzrost PKB w Polsce w IV kw. został skorygowany o 0,4% r/r

Według ustaleń naszych dziennikarzy tak powinno być forma kary ze strony Zbigniewa Ziobry za nadmierne ambicje.

Ostatecznie taka byłaby sytuacja Ziobro zachowa stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a także stanowiska współpracowników i pracowników – ale poza tym kluczem: stanowisko prokuratora Bogdana Święczkowskiego.

Jak mówią politycy PiS: Ziobro usłyszał wczoraj ofertę, teraz powinien się nad tym zastanowić i odpowiedzieć w ciągu najbliższych kilku godzin.

Politycy Solidarności w Polsce są oburzeni i podkreślają, że zależy im tylko na bezpiecznej Polsce. Nie podoba im się oferta PiS, ale nie dyktują, jaka decyzja zostanie podjęta w tej sprawie.

Dlaczego szef obecnej prokuratury miałby być warunkiem koalicji z Solidarną Polską?

Jak komentuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski: Ten ruch przypomina wyrywanie zębów Ziobro – bez znieczulenia.

To jest o Zablokowano Führerowi Solidarności Polska najważniejsze instrumenty kontroli indywidualnych śledztw. Prokurator generalny może pośrednio wpływać na wszystkie dochodzenia w kraju – ale jest to możliwe właśnie pod nadzorem biura prokuratora krajowego.

Zastąp swojego szefa kimś związanym z Nowogrodzką, a nie Zbigniewem Ziobrą. pozwoli PiS kontrolować Ministra Sprawiedliwości.

Tutaj pojawia się wątek Wojny na linii: Ziobro – Morawiecki. Politycy PiS obawiają się – a nawet są pewni – że Mateusz Morawiecki zostanie namaszczony na następcę Jarosława Kaczyńskiego w walce o pozycje w Zjednoczonej Prawicy. Zbigniew Ziobro mógłby rozegrać śledztwo przeciwko szefowi rządu: Na przykład o organizacji wyborów prezydenckich 10 maja czy o byłym już ministrze zdrowia Łukaszu Szumowskim i tzw. Aferze z maskami.

READ  - Wygląda na to, że próbował uciec od ciebie.

Kiedy zmienia się prokurator Prawo i wymiar sprawiedliwości będą miały z jednej strony dostęp do planów Ziobry, z drugiej będą mogły podejmować decyzje prokuratora generalnego.

Jak zauważa Mariusz Piekarski, to tak, jakby powiedzieć, że „niezależny” prokurator będzie teraz niezależny od Zbigniewa Ziobry.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *