Connect with us

Nauka

Profesor Brian Tomaszewski wykorzystuje naukę o danych przestrzennych, aby pomóc w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego w Polsce

Published

on

Profesor Brian Tomaszewski wykorzystuje naukę o danych przestrzennych, aby pomóc w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego w Polsce

Profesor Brian Tomaszewski otrzymał prestiżową nagrodę Fulbright US Scholar Award za prowadzenie badań z zakresu danych przestrzennych związanych z przymusowymi wysiedleniami ukraińskich uchodźców do i z Polski.

Wykorzystując swoją połączoną wiedzę z zakresu informacji geograficznej (GIS), technologii i sytuacji uchodźców, Tomaszewski ma nadzieję lepiej zrozumieć kryzys i poprawić życie osób zaangażowanych w ten kryzys. Oprócz pracy badawczej Tomaszewski prowadzi zajęcia z zakresu danych przestrzennych na ul Politechnika Poznańska (PUT), wykorzystując sytuację ukraińskich uchodźców jako główne studium przypadku.

„Kiedy rozpoczął się konflikt, natychmiast szukałem sposobów, aby zaoferować swój specyficzny zestaw umiejętności i zdolności, aby pomóc” – powiedział Tomaszewski, który jest wykładowcą w Golisano College of Computer and Information Sciences w RIT. „Fascynuje mnie praca w zakresie badań humanitarnych i odkryłam, że lokalizacja i kontekst są naprawdę ważne – trzeba tam pojechać i wejść w interakcję z ludźmi”.

Nagroda Fulbrighta pozwoli Tomaszewskiemu zamieszkać w Polsce od października do lipca, gdzie będzie badał jeden z największych kryzysów humanitarnych czasów nowożytnych.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. prawie 1,4 mln ukraińskich uchodźców zarejestrowało się w celu tymczasowej ochrony w sąsiedniej Polsce. Gdy uchodźcy powrócą do domu, wielu pozostanie w Polsce przez lata. Dla uchodźców, polskich przywódców i osób odpowiedzialnych za pomoc humanitarną pozostawia to bez odpowiedzi pytania o to, jak najlepiej wspierać uchodźców.

Celem projektu Tomaszewskiego jest uzyskanie wglądu w aspekty danych o wyraźnie przestrzennym charakterze. Może to obejmować między innymi dane śledzenia GPS telefonu komórkowego, obrazy teledetekcyjne i tekstowe odniesienia do lokalizacji.

Tomaszewski planuje zbadać trendy i wzorce związane z konkretnymi regionami, z których pochodzą Ukraińcy przybywający do Polski. Przyjrzy się także temu, gdzie i dlaczego osiedlają się uchodźcy. Ma nadzieję przeprowadzić wywiady z uchodźcami, aby lepiej zrozumieć ich doświadczenia.

READ  Spektrum autyzmu analizowane przez sztuczną inteligencję, aby lepiej zrozumieć neuroróżnorodność

Na podstawie tych danych badacze mogą generować oparte na mapach reprezentacje lokalizacji i przemieszczania się uchodźców. Tomaszewski planuje także wykorzystać przetwarzanie języka naturalnego z mediów informacyjnych i społecznościowych o otwartym kodzie źródłowym, aby zidentyfikować wzorce i ruchy Ukraińców oparte na lokalizacji.

„Będzie to dla nas również dobrą okazją do poznania etyki geoprzestrzennej i konsekwencji gromadzenia i przetwarzania tego typu danych” – powiedział Tomaszewski.

Na Politechnice Wrocławskiej Tomaszewski poprowadzi kurs wprowadzający do nauki o danych przestrzennych, pokazując, w jaki sposób dane geoprzestrzenne wizualizowane na mapach i w innych formatach mogą dostarczać wglądu. Planuje połączyć swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe z Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz z uchodźcami w Rwandzie i Jordanii w ramach badań Fulbrighta w Polsce. Chciałby także wdrożyć program edukacyjny w zakresie technologii GIS, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w budowaniu kariery i źródeł utrzymania w branży.

Prywatnie Tomaszewski postrzega swój projekt w ramach Fulbrighta jako powrót do domu. Jego prapradziadek opuścił okupowaną przez Prusy Polskę w 1883 roku jako uchodźca, szukając lepszego życia w Stanach Zjednoczonych.

„Jestem podekscytowany możliwością pomocy ukraińskim uchodźcom przy jednoczesnej poprawie polskiej edukacji oraz badań naukowych i technologicznych” – powiedział Tomaszewski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *