Connect with us

Nauka

Profesor Brian Tomaszewski wykorzystuje naukę o danych przestrzennych, aby pomóc w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego w Polsce

Published

on

Profesor Brian Tomaszewski wykorzystuje naukę o danych przestrzennych, aby pomóc w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu uchodźczego w Polsce

Profesor Brian Tomaszewski otrzymał prestiżową nagrodę Fulbright US Scholar Award za prowadzenie badań z zakresu danych przestrzennych związanych z przymusowymi wysiedleniami ukraińskich uchodźców do i z Polski.

Wykorzystując swoją połączoną wiedzę z zakresu informacji geograficznej (GIS), technologii i sytuacji uchodźców, Tomaszewski ma nadzieję lepiej zrozumieć kryzys i poprawić życie osób zaangażowanych w ten kryzys. Oprócz pracy badawczej Tomaszewski prowadzi zajęcia z zakresu danych przestrzennych na ul Politechnika Poznańska (PUT), wykorzystując sytuację ukraińskich uchodźców jako główne studium przypadku.

„Kiedy rozpoczął się konflikt, natychmiast szukałem sposobów, aby zaoferować swój specyficzny zestaw umiejętności i zdolności, aby pomóc” – powiedział Tomaszewski, który jest wykładowcą w Golisano College of Computer and Information Sciences w RIT. „Fascynuje mnie praca w zakresie badań humanitarnych i odkryłam, że lokalizacja i kontekst są naprawdę ważne – trzeba tam pojechać i wejść w interakcję z ludźmi”.

Nagroda Fulbrighta pozwoli Tomaszewskiemu zamieszkać w Polsce od października do lipca, gdzie będzie badał jeden z największych kryzysów humanitarnych czasów nowożytnych.

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. prawie 1,4 mln ukraińskich uchodźców zarejestrowało się w celu tymczasowej ochrony w sąsiedniej Polsce. Gdy uchodźcy powrócą do domu, wielu pozostanie w Polsce przez lata. Dla uchodźców, polskich przywódców i osób odpowiedzialnych za pomoc humanitarną pozostawia to bez odpowiedzi pytania o to, jak najlepiej wspierać uchodźców.

Celem projektu Tomaszewskiego jest uzyskanie wglądu w aspekty danych o wyraźnie przestrzennym charakterze. Może to obejmować między innymi dane śledzenia GPS telefonu komórkowego, obrazy teledetekcyjne i tekstowe odniesienia do lokalizacji.

Tomaszewski planuje zbadać trendy i wzorce związane z konkretnymi regionami, z których pochodzą Ukraińcy przybywający do Polski. Przyjrzy się także temu, gdzie i dlaczego osiedlają się uchodźcy. Ma nadzieję przeprowadzić wywiady z uchodźcami, aby lepiej zrozumieć ich doświadczenia.

READ  11 Mainerzy umierają, gdy 402 nowe przypadki koronawirusa zostały zgłoszone przez Maine CDC

Na podstawie tych danych badacze mogą generować oparte na mapach reprezentacje lokalizacji i przemieszczania się uchodźców. Tomaszewski planuje także wykorzystać przetwarzanie języka naturalnego z mediów informacyjnych i społecznościowych o otwartym kodzie źródłowym, aby zidentyfikować wzorce i ruchy Ukraińców oparte na lokalizacji.

„Będzie to dla nas również dobrą okazją do poznania etyki geoprzestrzennej i konsekwencji gromadzenia i przetwarzania tego typu danych” – powiedział Tomaszewski.

Na Politechnice Wrocławskiej Tomaszewski poprowadzi kurs wprowadzający do nauki o danych przestrzennych, pokazując, w jaki sposób dane geoprzestrzenne wizualizowane na mapach i w innych formatach mogą dostarczać wglądu. Planuje połączyć swoje dotychczasowe doświadczenia zawodowe z Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz z uchodźcami w Rwandzie i Jordanii w ramach badań Fulbrighta w Polsce. Chciałby także wdrożyć program edukacyjny w zakresie technologii GIS, aby pomóc ukraińskim uchodźcom w budowaniu kariery i źródeł utrzymania w branży.

Prywatnie Tomaszewski postrzega swój projekt w ramach Fulbrighta jako powrót do domu. Jego prapradziadek opuścił okupowaną przez Prusy Polskę w 1883 roku jako uchodźca, szukając lepszego życia w Stanach Zjednoczonych.

„Jestem podekscytowany możliwością pomocy ukraińskim uchodźcom przy jednoczesnej poprawie polskiej edukacji oraz badań naukowych i technologicznych” – powiedział Tomaszewski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *