Connect with us

Nauka

Chandrayaan-3 dostrzeżona przez polski teleskop w głębokim kosmosie | Obejrzyj wideo

Published

on

Chandrayaan-3 dostrzeżona przez polski teleskop w głębokim kosmosie |  Obejrzyj wideo

Sonda Chandrayaan-3 niedawno wykonała swój piąty i ostatni manewr wniesienia na orbitę Ziemi w dniu 25 lipca, przygotowując się do wejścia na Księżyc. Sonda została dostrzeżona przez prywatnych astronomów za pomocą polskiego teleskopu ROTUZ. Na nagraniu widać, jak statek kosmiczny przelatywał w przestrzeni kosmicznej.

Firma Sybilla Technologies udostępniła na swoim oficjalnym Twitterze film przedstawiający Chandrayaan-3. Spójrz na poniższy film,

„Jesteśmy podekscytowani widokiem #Chandrayan3 (@isro) obserwowanego przez @astro_agn na teleskopie ROTUZ (Panoptes-4) (Instytut Astronomii J. Gil na Uniwersytecie Zielonogórskim), obsługiwanym przez @sybilla_tech. Trajektoria przez @coastal8049 z STRF z @cgbassa i członkami @SatNOGS. Powodzenia!” – napisała firma na Twitterze.

Chandrayaan-3 zostanie teraz przeniesiony na trajektorię Ziemia-Księżyc, a grawitacja Księżyca ostatecznie wciągnie ją na orbitę księżycową.

„W pierwszym tygodniu sierpnia Chandrayaan-3 wykonałby 5-6 okrążeń Księżyca i wszedł do najbardziej wewnętrznego kręgu. Następnie znalezienie dokładnego miejsca, w którym powinien wylądować, czyli w rejonie południowego bieguna Księżyca, zajmie kolejne 10 dni” – powiedziała Minister Przestrzeni Kosmicznej Jitendra Singh.

Tymczasem w ubiegły czwartek pomyślnie przeprowadzono czwarty manewr podnoszenia orbity (strzelanie z perygeum w stronę Ziemi) statku kosmicznego Chandrayaan-3.

14 lipca statek kosmiczny Chandrayaan-3 wystartował z platformy startowej Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na Sriharikota. Oczekuje się, że misja księżycowa dotrze do bieguna południowego Księżyca, aby w dniach 23–24 sierpnia za pomocą lądownika i łazika wylądować na powierzchni Księżyca (tam, gdzie spodziewana jest obecność wody).

Czyniąc to, Indie dołączyłyby do grona elitarnych narodów (Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny), którym udało się tego dokonać.

Celem tej misji jest miękkie lądowanie na niezbadanym południowym biegunie Księżyca, co pomogłoby Indiom osiągnąć rzadką pozycję. Misja Chandrayaan-3 trwa jeden dzień księżycowy, czyli 14 dni ziemskich. Do tej pory tylko trzem krajom – Stanom Zjednoczonym, Chinom i Rosji – udało się wylądować na powierzchni Księżyca.

READ  Po dwóch zabiegach Elon Musk mówi, że odwiedzi miejsca startowe SpaceX na Florydzie

Alarm kamienia milowego!Livemint zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów jako najszybciej rozwijająca się witryna z wiadomościami 🌏 Kliknij tutaj Wiedzieć więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *