Connect with us

Nauka

Chandrayaan-3 dostrzeżona przez polski teleskop w głębokim kosmosie | Obejrzyj wideo

Published

on

Chandrayaan-3 dostrzeżona przez polski teleskop w głębokim kosmosie |  Obejrzyj wideo

Sonda Chandrayaan-3 niedawno wykonała swój piąty i ostatni manewr wniesienia na orbitę Ziemi w dniu 25 lipca, przygotowując się do wejścia na Księżyc. Sonda została dostrzeżona przez prywatnych astronomów za pomocą polskiego teleskopu ROTUZ. Na nagraniu widać, jak statek kosmiczny przelatywał w przestrzeni kosmicznej.

Firma Sybilla Technologies udostępniła na swoim oficjalnym Twitterze film przedstawiający Chandrayaan-3. Spójrz na poniższy film,

„Jesteśmy podekscytowani widokiem #Chandrayan3 (@isro) obserwowanego przez @astro_agn na teleskopie ROTUZ (Panoptes-4) (Instytut Astronomii J. Gil na Uniwersytecie Zielonogórskim), obsługiwanym przez @sybilla_tech. Trajektoria przez @coastal8049 z STRF z @cgbassa i członkami @SatNOGS. Powodzenia!” – napisała firma na Twitterze.

Chandrayaan-3 zostanie teraz przeniesiony na trajektorię Ziemia-Księżyc, a grawitacja Księżyca ostatecznie wciągnie ją na orbitę księżycową.

„W pierwszym tygodniu sierpnia Chandrayaan-3 wykonałby 5-6 okrążeń Księżyca i wszedł do najbardziej wewnętrznego kręgu. Następnie znalezienie dokładnego miejsca, w którym powinien wylądować, czyli w rejonie południowego bieguna Księżyca, zajmie kolejne 10 dni” – powiedziała Minister Przestrzeni Kosmicznej Jitendra Singh.

Tymczasem w ubiegły czwartek pomyślnie przeprowadzono czwarty manewr podnoszenia orbity (strzelanie z perygeum w stronę Ziemi) statku kosmicznego Chandrayaan-3.

14 lipca statek kosmiczny Chandrayaan-3 wystartował z platformy startowej Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na Sriharikota. Oczekuje się, że misja księżycowa dotrze do bieguna południowego Księżyca, aby w dniach 23–24 sierpnia za pomocą lądownika i łazika wylądować na powierzchni Księżyca (tam, gdzie spodziewana jest obecność wody).

Czyniąc to, Indie dołączyłyby do grona elitarnych narodów (Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny), którym udało się tego dokonać.

Celem tej misji jest miękkie lądowanie na niezbadanym południowym biegunie Księżyca, co pomogłoby Indiom osiągnąć rzadką pozycję. Misja Chandrayaan-3 trwa jeden dzień księżycowy, czyli 14 dni ziemskich. Do tej pory tylko trzem krajom – Stanom Zjednoczonym, Chinom i Rosji – udało się wylądować na powierzchni Księżyca.

READ  Mężczyzna z Apple Valley zwolniony ze szpitala, 1 na 10, który zachorował na COVID podczas rodzinnego grillowania na podwórku w Fontanie

Alarm kamienia milowego!Livemint zajmuje pierwsze miejsca na listach przebojów jako najszybciej rozwijająca się witryna z wiadomościami 🌏 Kliknij tutaj Wiedzieć więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *