Connect with us

technologia

Procesory Arm’s oparte na Cortex X2 są o 30 procent szybsze i bardziej wydajne

Published

on

Arm ogłosił swoje projekty procesorów nowej generacji, które mają wejść na rynek na początku 2022 roku. Z zupełnie nowymi rdzeniami, nową architekturą i śmiercią 32 bitów, nowe projekty są jednymi z największych wersji Arm od jakiegoś czasu. Wygląda na to, że firma ARM nie opublikowała posta z tymi informacjami, ale nie można prosić o lepsze źródło niż poniższe strony informacyjne Anandtech.

Konstrukcje procesorów firmy Arm zawierają rdzenie o trzech rozmiarach: „mały”, „duży” i „mocny”, z których wszystkie mogą obsługiwać różne obciążenia przy różnych poziomach zużycia energii. Następcą tegorocznego rdzenia „Performance” X1 jest Cortex X2, dużym rdzeniem jest Cortex A710, a po raz pierwszy od czterech lat ARM wprowadza nowy „mały” rdzeń do bardzo wydajnych obciążeń – Cortex A510. Urządzenia ostatecznie usuną mniejsze rdzenie Cortex A55, które zostały wprowadzone w 2017 roku.

Oczywiście wszystko jest szybsze. ARM obiecuje 16% szybszy rdzeń X2 w porównaniu z chipami X1 obecnej generacji, 10% szybszy i 30% bardziej wydajny “duży” rdzeń oraz 35% szybszy i 20% bardziej wydajny “mały” rdzeń. Każdy podstawowy projekt pokazuje również 2-3-krotny wzrost wydajności uczenia maszynowego w przypadku tego, co jest tego warte. Połącz wszystkie te cyfry, a ARM twierdzi, że klaster procesora z typowym układem telefonu (jeden Cortex X2, trzy A710 i cztery A510) powinien mieć o 30 procent lepszą wydajność szczytową i 30 procent bardziej zrównoważoną wydajność.

Podczas gdy Cortex X1 i A710 są oparte na poprzednich projektach, które sięgają do rdzeni Cortex A76 2018, mniejszy Cortex A510 jest całkowicie nowym projektem. Według firmy ARM ten mały rdzeń znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Cortex A73, „dużego” rdzenia procesora we flagowych smartfonach z 2017 r. Wszystkie trzy konstrukcje procesorów wykorzystują nowy. Architektura Armv9Obejmuje to różne ulepszenia zabezpieczeń, takie jak skonteneryzowana „poufna architektura komputera”.

Nowe procesory firmy Arm kontynuują marsz do śmierci 32-bitowych. Google robi swoje po stronie Androida. Od sierpnia 2019 roku Google wymaga wszystkich programistów aplikacji Wysyłaj 64-bitowe wersje aplikacji z Google Play, a także wersje 32-bitowe. W sierpniu 2021 roku Sklep Play przestanie udostępniać aplikacje 32-bitowe na telefony i tablety. W nowych projektach procesorów firmy Arm dwa z trzech rdzeni nie obsługują kodu 32-bitowego. Tak więc tylko średniej wielkości rdzeń Cortex A710 może wykonać 32-bitowy kod gdyby Jeśli znajdziesz aplikację 32-bitową i spróbujesz uruchomić ją na jednym z tych nowych telefonów z systemem X2, wszystko, co możesz zrobić, to użyć środkowych rdzeni. To będzie twój ostatni rok na kompatybilność wsteczną – flagowce Arm przejdą na całkowicie 64-bitowe w 2023 roku.

Każdy chce wiedzieć, czy dział projektowy procesorów ARM spróbuje odpowiedzieć na chip M1 firmy Apple, który dotyczy obudowy laptopa, dla której firma Arm nie opracowała wcześniej klasy chipów. Arm miał na myśli potencjalnego konkurenta M1: projekt chipa z ośmioma procesorami Cortex X2 zamiast mieszanki mniejszych chipów. Arm obiecuje o 40 procent lepszą „maksymalną wydajność pojedynczego wątku w porównaniu z układem scalonym laptopów głównego nurtu 2020” z tym projektem, ale czy ktoś faktycznie go zbuduje?

Arm only projektuje rdzenie procesorów – firma nie reklamuje ani nie wysyła żadnego rzeczywistego produktu do użytkowników końcowych. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z producentem mobilnego SoC, takim jak Qualcomm, Samsung lub MediaTek, który ma dostarczyć produkty oparte na Cortex X2 na początku 2022 roku. Wszystkie te informacje muszą zostać przefiltrowane przez korekty i rzeczywiste wdrożenia tych firm, które mogą różnić się od szacunków Armii. Qualcomm jest jednym z największych dystrybutorów konstrukcji procesorów ramienia, ale po tej rundzie chipów Qualcomm prawdopodobnie użyje własnych projektów. Firma kupiła firmę zajmującą się projektowaniem układów scalonych panna młoda i ogłosił plany wysyłki samodzielnie opracowanych chipów do laptopów w drugiej połowie 2022 roku.

Obraz aukcji według ubogi

READ  W niektórych krajach Google Store obchodzi urodziny firmy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *