Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent RP podpisuje ustawę ograniczającą prawa majątkowe

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent RP podpisał w sobotę ustawę ograniczającą prawa byłych polskich właścicieli mienia, w tym ocalałych z Holokaustu i ich potomków, do odzyskania mienia skonfiskowanego przez komunistyczny reżim.

Przyjęta w środę przez Sejm ustawa jest nowelizacją polskiego prawa administracyjnego, która zapobiega unieważnianiu własności nieruchomości i innych decyzji administracyjnych po 30 latach.

Ustawodawstwo rozgniewało Izrael i Stany Zjednoczone. Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken wezwał w tym tygodniu prezydenta Andrzeja Dudę do zawetowania, argumentując, że otworzyłoby to „proces dla ocalałych z Holokaustu i ich rodzin oraz innych żydowskich i nieżydowskich właścicieli mienia w celu uzyskania restytucji mienia” zostałby niesłusznie skonfiskowany podczas ery komunistycznej w Polsce.”

Izrael również sprzeciwił się ustawie, a minister spraw zagranicznych Yair Lapid powiedział, że „szkodzi ona zarówno pamięci o Holokauście, jak i prawom jego ofiar”.

Duda powiedział w oświadczeniu, że dokładnie przeanalizował sprawę i postanowił podpisać ustawę, aby położyć kres niepewności prawnej i oszustwom związanym z nieruchomościami, których własność pozostaje pod znakiem zapytania dziesiątki lat po II wojnie światowej.

Duda powiedział, że stanowczo sprzeciwia się każdemu, kto twierdzi, że prawo jest skierowane konkretnie przeciwko Żydom, którzy przeżyli Holokaust przeprowadzony przez nazistowskie Niemcy w okupowanej Polsce i gdzie indziej.

„Wyraźnie odrzucam tę retorykę i wypowiadam ją z całych sił” – powiedział Duda. „Powiązanie tego aktu z Holokaustem budzi mój stanowczy sprzeciw”.

Przed II wojną światową Polska miała największą społeczność żydowską w Europie, liczącą prawie 3,5 mln osób. Większość zginęła podczas Holokaustu pod okupacją niemiecką, a ich majątek został skonfiskowany. Powojenne władze komunistyczne Polski skonfiskowały ten majątek wraz z majątkiem wielu nieżydowskich właścicieli w Warszawie i innych miastach.

Upadek komunizmu w 1989 r. otworzył dawnym właścicielom możliwość odzyskania utraconego majątku. Niektóre sprawy trafiły do ​​sądów, ale Polska nigdy nie uchwaliła kompleksowej ustawy regulującej zwrot lub rekompensatę skonfiskowanego mienia.

READ  UFC: Jan Błachowicz - Dominick Reyes. TRANSMISJA Bitwy online, transmisja na żywo i telewizja

Niektóre z tych przypadków były pełne oszustw. Grupy przestępcze twierdziły, że są legalnymi właścicielami, kupują cenne nieruchomości, aw niektórych przypadkach eksmitują najemców.

„Jestem przekonany, że wraz z moim podpisem zakończy się era chaosu prawnego – era mafii reprywatyzacyjnej, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania podstawowych praw obywateli naszego kraju. Wierzę w państwo, które chroni swoich obywateli przed niesprawiedliwością ”- powiedział Duda.

Ustawodawstwo było szeroko popierane w całym spektrum politycznym w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *