Connect with us

Gospodarka

Prezydent Polski wzywa sojuszników z NATO do zwiększenia wydatków na obronność do 3% PKB

Published

on

Prezydent Polski wzywa sojuszników z NATO do zwiększenia wydatków na obronność do 3% PKB

WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski w poniedziałek wezwał innych członków sojuszu NATO do zwiększenia wydatków na obronę do 3% produktu krajowego brutto, ponieważ Rosja stawia swoją gospodarkę na stopach wojennych i kontynuuje inwazję na Ukrainę.

Prezydent Andrzej Duda nawoływał w przemówieniach w kraju i za granicą. Jego apel nastąpił w przeddzień wizyty w Białym Domu, gdzie amerykański prezydent Biden przyjmie we wtorek zarówno Dudę, jak i polskiego premiera Donalda Tuska.

Prezydent Polski Andrzej Duda chce, aby członkowie sojuszu NATO zwiększyli swoje wydatki na obronę do 3% ich PKB, w związku z tym, że Rosja stawia swoją gospodarkę na stopach wojennych i kontynuuje inwazję na Ukrainę. Czarek Sokołowski/Associated Press

„W obliczu wojny na Ukrainie i rosnących ambicji imperialnych Rosji państwa NATO muszą działać odważnie i bezkompromisowo” – powiedział Duda w poniedziałkowym wieczornym przemówieniu do swojego kraju.

Jego apel przypada z okazji 25. rocznicy przystąpienia Polski do NATO wraz z Czechami i Węgrami w dniu 12 marca 1999 r.

„Polska jest dumna, że ​​od 25 lat jest jej częścią” – powiedział. „Nie było i nie ma lepszego gwaranta bezpieczeństwa niż Sojusz Północnoatlantycki”.

„Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała, że ​​Stany Zjednoczone są i powinny pozostać liderem w kwestiach bezpieczeństwa w Europie i na świecie” – powiedział Duda w swoim orędziu do narodu. „Jednak inne kraje NATO również muszą wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego sojuszu i intensywnie modernizować i wzmacniać swoje wojska”.

Komentarze Dudy pojawiły się tego samego dnia, w którym w siedzibie NATO w Brukseli podniesiono flagę Szwecji, aby umocnić jej miejsce jako 32. członka sojuszu transatlantyckiego. Finlandia dołączyła do NATO w zeszłym roku.

„NATO wysyła dziś jasny i mocny sygnał, witając Finlandię i Szwecję w swoich szeregach” – powiedział. „To wydarzenie historyczne. Do sojuszu przyłączają się kraje, które wcześniej przez lata utrzymywały neutralny status. To znacząco wzmocni NATO. Konieczne są jednak dalsze odważne decyzje.”

READ  Białoruś i Polska mogą być przyjaciółmi

Członkowie NATO zgodzili się w 2014 r. na zwiększenie wydatków na obronę do 2% PKB po aneksji przez Rosję Półwyspu Krymskiego na Ukrainie w tym samym roku, ale większość członków, w tym Niemcy, nadal nie przekracza tego limitu.

Jednak Polska wydaje obecnie 4% swojego PKB na obronność, co czyni ją krajem, który w ujęciu procentowym wydaje najwięcej na modernizację swojej armii, podczas gdy Stany Zjednoczone wydają znacznie ponad 3%.

„Imperialne ambicje Rosji i agresywny rewizjonizm popychają Moskwę do bezpośredniej konfrontacji z NATO, z Zachodem, a ostatecznie z całym wolnym światem” – stwierdził Duda w artykule redakcyjnym opublikowanym w „The Washington Post”.

Duda powiedział, że dzięki temu Stany Zjednoczone i Polska mogą „dawać przykład i inspirować innych”.

„Federacja Rosyjska przestawiła swoją gospodarkę na tryb wojenny. Na zbrojenia wydaje prawie 30 proc. swojego rocznego budżetu” – przekonywał Duda w artykule redakcyjnym gazety. „Ta liczba i inne dane z Rosji są alarmujące. Reżim Władimira Putina stanowi największe zagrożenie dla pokoju na świecie od zakończenia zimnej wojny”.

Administracja Bidena zasugerowała, że ​​wezwanie Dudy do podniesienia celu wydatków na obronę dla państw NATO może być, przynajmniej na razie, zbyt ambitne.

„Myślę, że pierwszym krokiem jest doprowadzenie każdego kraju do osiągnięcia progu 2% i zauważyliśmy poprawę w tym zakresie” – powiedział Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. „Ale myślę, że to pierwszy krok, zanim zaczniemy rozmawiać o dodatkowej propozycji”.

Po wizycie w USA Duda uda się do Brukseli, gdzie spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem


” Poprzedni

Kate, księżna Walii, przeprasza za zmianę rodzinnego zdjęcia, które podsyciło plotki o jej zdrowiu

Następny ”

Dwa psy zginęły podczas wyścigu Iditarod na dystansie 1000 mil, co skłoniło PETA do zakończenia wyścigu przez Alaskę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *