Connect with us

Świat

Premier zabrał głos w sprawie kierowców ciężarówek, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii

Published

on

  • Ponad 1500 ciężarówek utknęło w południowo-wschodniej Anglii, czekając na wjazd do Francji
  • Osobiście interweniowałem u prezydenta Francji i premiera Wielkiej Brytanii – powiedział premier Morawiecki
  • Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zmienić tę decyzję władz francuskich o otwarciu transportu ciężarowego, zwłaszcza ruchu tranzytowego, aby polscy kierowcy mogli wrócić do kraju – powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu zamieszczonym na Twitterze.
  • Z jego informacji wynika, że ​​obecnie w Wielkiej Brytanii są tysiące polskich kierowców, którzy nie mogą wrócić do kraju
  • Wieczorem Wielka Brytania ogłosiła, że ​​osiągnięto porozumienie z Francją w sprawie ruchu przez kanał La Manche
  • Więcej informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii podało, że ponad 1500 ciężarówek utknęło w południowo-wschodniej Anglii, czekając na wjazd do Francji. Z powodu nowego wariantu koronawirusa rozprzestrzeniającego się w Anglii, Francja zamknęła swoją granicę na 48 godzin dla przyjazdów z Wielkiej Brytanii w niedzielę.

Zakaz dotyczy zarówno ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Rezultatem są ogromne korki przy wjeździe do Dover, gdzie znajduje się terminal promowy i wejście do tunelu pod kanałem La Manche.

– Jestem w bezpośrednim kontakcie z naszymi służbami interwencyjnymi. Ja osobiście interweniowałem u prezydenta Francji i premiera Wielkiej Brytanii, mając nadzieję, że ten korek zostanie szybko usunięty, a kierowcy będą mogli się poruszać – powiedział Morawiecki na konferencji prasowej w Warszawie we wtorek.

– Prowadzimy bardzo intensywne konsultacje zarówno z władzami francuskimi, jak i Komisją Europejską w sprawie sytuacji polskich kierowców ciężarówek zablokowanych zamknięciem granicy między Wielką Brytanią a Francją – powiedział prezydent Andrzej Duda w nagraniu zamieszczonym na Twitterze. – Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tę decyzję władz francuskich zmienić tak, aby transport ciężarowy, zwłaszcza tranzytowy, został otwarty, aby polscy kierowcy mogli wrócić do kraju.

READ  Zabójstwo nauczyciela we Francji. Politycy i nauczyciele w szoku

– Jest bardzo prawdopodobne, że obecnie w Wielkiej Brytanii są tysiące polskich kierowców, którzy nie mogą obecnie opuścić Wysp Brytyjskich – powiedział prezydent. – Konsultacje, jakie odbyliśmy z władzami francuskimi i Komisją Europejską zaowocowały wydaniem przez Komisję Europejską wytycznych dotyczących transportu towarowego w tym zakresie, co mamy nadzieję, pomoże otworzyć granicę francusko-brytyjską .

– Mamy też zapewnienie, że decyzja w tej sprawie zapadnie dzisiaj – dodał prezes. Zapewnił rodziny kierowców, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby rozwiązać sytuację.

Rząd brytyjski: istnieje umowa z Francją w sprawie ruchu w Anglii

Wieczorem pojawiła się informacja o osiągnięciu porozumienia. Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją w sprawie przywrócenia ruchu przez kanał La Manche, poinformował we wtorek po południu brytyjski minister transportu Grant Shapps.

„Dobry postęp dzisiaj i porozumienie z francuskim rządem w sprawie granic. Dziś wieczorem zaktualizujemy przewoźników, ale przewoźnicy nadal nie mogą jechać do (hrabstwa) Kent” – napisał Shapps na Twitterze.

Ogromne korki w Wielkiej Brytanii – zatrzymały się ciężarówki

Ponad 1,5 tysiąca ciężarówek utknęło w hrabstwie Kent w południowo-wschodniej Anglii, czekając na wyjazd do Francji – poinformowała brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel. Zapewniła, że ​​trwają rozmowy z Francją w celu wznowienia ruchu.

Ze względu na nowy wariant wirusa koronowego, który rozprzestrzenił się w Anglii, Francja zamknęła granicę dla przybywających z Wielkiej Brytanii na 48 godzin w niedzielę. Dotyczy to nie tylko ruchu pasażerskiego, ale także transportu towarów. Rezultatem są ogromne zatory przy wejściu do Dover, gdzie znajduje się terminal promowy i wejście do tunelu pod kanałem La Manche.

Dalsza część artykułu pod filmem.

READ  Wybitny francuski intelektualista rezygnuje z zarzutów kazirodztwa

Patel mówi, że na autostradzie M20 do Dover jeździ 650 ciężarówek, a na parkingu dla ciężarówek w Kent jest 873. Dodała, że ​​informacja o rozmowach z Francją o wznowieniu ruchu pojawi się we wtorek. Jednym z omawianych rozwiązań jest przeprowadzenie szybkich testów sterowników na obecność koronawirusa w portach.

Według szefa Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych (RHA) kierowcy ciężarówek czekający na przekroczenie kanału La Manche dostali jedynie batonik musli od rządu Kenta. Niezbędna infrastruktura, taka jak toalety i prysznice, jest dostępna na nieczynnym lotnisku Manston w East Kent, gdzie mają jeździć ciężarówki, powiedział Patel.

Trasa przez kanał La Manche to ważny szlak handlowy. W okresie świątecznym między Dover i Calais podróżuje około 10 000 osób. Ciężarówki dziennie, które przewożą głównie świeże produkty.

Ze swojej strony operator tunelu pod kanałem La Manche wyraził nadzieję, że pasażerowie będą mogli podróżować między Wielką Brytanią a Francją od środy lub czwartku, jeśli zostanie uzgodnione rozwiązanie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *