Connect with us

technologia

Premier RP odwołuje posła z powodu rozpadu koalicji rządzącej | Wiadomości medialne

Published

on

Wydaje się, że krytyka młodszego partnera Accordu w sprawie reform podatkowych doprowadziła sprawy w koalicji Zjednoczonej Prawicy do skrajności.

Polski premier odwołał z rządu szefa młodszego koalicjanta, tworząc niepewność co do przyszłości rządu, który postawił Warszawę na kursie kolizyjnym z Unią Europejską.

Koalicja Zjednoczonej Prawicy była w zeszłym roku napięta, ale krytyka młodszego partnera Accord w sprawie reform podatkowych w rządowym programie gospodarczym w ramach polskiej umowy wydawała się sprowadzać do sedna.

„Premier Mateusz Morawiecki poprosił dziś prezydenta Andrzeja Dudę o odwołanie Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra ds. rozwoju, pracy i technologii” – powiedział na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik Dudy powiedział państwowej agencji prasowej PAP, że prośba premiera zostanie spełniona iw odpowiednim czasie zostanie ogłoszone oświadczenie.

Muller powiedział, że Morawiecki podjął decyzję głównie z powodu „niedostatecznych postępów” w sprawie polskiej umowy przez ministerstwo kierowane przez Gowina.

W ubiegłym tygodniu Morawiecki zdymisjonował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Annę Kornecką po skrytykowaniu rządowej reformy podatkowej.

Prawo i Sprawiedliwość Morawieckiego (PiS) powiedziało, że jego reformy będą korzystniejsze dla większości podatników, ale Accord powiedział, że ukarają klasę średnią i inflację paliwową.

Accord wypowiedział się również przeciwko projektowi nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która według krytyków jest próbą uciszenia niezależnej amerykańskiej stacji telewizyjnej, która jest krytyczna wobec rządu. Tysiące Polaków zaprotestowało we wtorek przeciwko ustawie.

Technicznie projekt ustawy uniemożliwiałby właścicielom spoza Europy posiadanie udziałów kontrolnych w polskich spółkach medialnych.

W praktyce skłoniłoby to amerykańską firmę Discovery Inc. do sprzedaży pakietu kontrolnego w TVN, wielokanałowym nadawcy, który prowadzi wyłącznie wiadomości TVN24 i ma sztandarowy wieczorny program informacyjny, który codziennie oglądają miliony.

Reputacja Polski jako kraju wolności mediów i lokalizacji dla zagranicznych firm jest zagrożona, gdy ustawa zostanie uchwalona. Propozycja już nadweręża stosunki z kluczowym sojusznikiem USA.

READ  Wchodzi w życie cywilno-polska umowa nuklearna między Polską a USA: polityka nuklearna

Premier Mateusz Morawiecki powiedział we wtorek, że ustawa nie jest wymierzona przeciwko nikomu, ale ma na celu ochronę polskiego społeczeństwa, twierdząc, że zagraniczne instytucje próbują wpłynąć na polską debatę na temat szczepień przeciwko COVID-19.

„Inne kraje wpływają na nasze życie społeczne poprzez media” – powiedział na konferencji prasowej.

We wtorek tłumy krzyczały „Wolne Media!” w dziesiątkach miast i miasteczek w obronie TVN.

W kolejnym dowodu jego rozbieżności z PiS, Gowin powiedział, że „nie ma sensu” kłócić się z UE w sprawie reformy sądownictwa w rządzie.

„To odwołanie jest de facto rozwiązaniem koalicji rządzącej i de facto końcem Zjednoczonej Prawicy” – powiedział dziennikarzom we wtorek. Kierownictwo Accord podejmie w środę oficjalną decyzję w sprawie ich przyszłości.

Muller powiedział, że Zjednoczona Prawica może nadal mieć większość w parlamencie po dymisji Gowina, ponieważ niektórzy prawodawcy poparliby rządowe reformy.

„Jestem przekonany, że w Zjednoczonej Prawicy i reszcie polskiego parlamentu znajdą się ludzie, którzy poprą pożyteczne reformy, które proponujemy” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *