Connect with us

Gospodarka

Prawodawcy UE ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

Published

on

Turbina wiatraka wytwarzająca energię jest pokazana podczas zachodu słońca w parku energii odnawialnej w Ecoust-Saint-Mein we Francji, 6 września 2020 r. REUTERS / Pascal Rossignol // Plik Zdjęcie

We wtorek Parlament Europejski oficjalnie zatwierdził fundusz Unii Europejskiej w wysokości miliardów euro, który ma pomóc krajom w rozwiązaniu przemysłu paliw kopalnych, gdy blok przeprowadza remonty swoich gospodarek w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) o wartości 17,5 mld EUR (21,37 mld USD) łączy środki pieniężne z budżetu UE i funduszu na rzecz naprawy COVID-19.

Będzie wspierać społeczności najbardziej dotknięte planami zamknięcia sektorów węgla, torfu i łupków bitumicznych lub innych wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu i zastąpienie ich przemysłem niskoemisyjnym i miejscami pracy – transformacja postrzegana jako klucz do osiągnięcia celu UE w zakresie eliminacji zmniejszy emisje gazów cieplarnianych do 2050 r.

Prawodawca UE zatwierdził fundusz 615 głosami za, przy 35 głosach przeciw i 46 wstrzymujących się. Oczekuje się, że JTF uzyska ostateczne zatwierdzenie z 27 krajów UE w czerwcu. Jest to jednak proces formalny i nie zmieni żadnych szczegółów.

„JTF jest kluczowym narzędziem zapewniającym sprawiedliwe przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i nikt nie pozostaje w tyle” – powiedział w poniedziałek grecki prawodawca Manolis Kefalogiannis, główny ustawodawca parlamentarny funduszu.

Niemiecki prawodawca ekologiczny Niklas Nienass pochwalił warunki funduszu, którego nie można przeznaczyć na energię jądrową czy paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Kontynuuj czytanie

Powiedział jednak, że nie może zapewnić odpowiedniego wsparcia potrzebującym regionom, ponieważ państwa członkowskie UE odrzuciły wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu o zwiększenie.

„Jest po prostu za mały” – powiedział Niklas.

Największy udział ma Polska, która zatrudnia ponad połowę z około 230 000 osób zatrudnionych w europejskim przemyśle węglowym, a za nią plasują się Niemcy i Rumunia, w których znajdują się oba regiony górnicze.

READ  Rosyjski statek do układania rur Nord Stream 2 przybywa z Danii, World News

Aby uzyskać dostęp do pieniędzy, regiony będą musiały opracować plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamknięciami kopalń i przekwalifikować pracowników. Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że jej plan przedłużenia żywotności kopalni Turów do 2044 r. Może kosztować region część funduszu.

(1 USD = 0,8188 euro)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *