Connect with us

Nauka

Pożary napływają do Francji od sąsiadów z UE

Published

on

Pożary napływają do Francji od sąsiadów z UE

Wydany w: Zmodyfikowane:

Hostens (Francja) (AFP) – Sześć krajów UE wysyła zespoły i sprzęt przeciwpożarowy do Francji, która walczy z wieloma pożarami, w tym szalejącym pożarem na południowym zachodzie, który zmusił tysiące do ewakuacji, poinformowali w czwartek urzędnicy.

Większość kraju jest upalna pod wpływem letniej fali upałów, spotęgowanej rekordową suszą – warunki, które według większości ekspertów będą występować częściej w wyniku gwałtownych zmian klimatycznych.

„Musimy kontynuować, bardziej niż kiedykolwiek, naszą walkę z zaburzeniami klimatycznymi i … przystosować się do tych zaburzeń klimatycznych” – powiedziała premier Elisabeth Borne po przybyciu na stanowisko dowodzenia ogniem w wiosce Hostens, na południe od Bordeaux.

Komisja Europejska poinformowała, że ​​do Francji zostaną wysłane cztery samoloty strażackie z Grecji i Szwecji, aw drodze są ekipy z Austrii, Niemiec, Polski i Rumunii.

„Nasi partnerzy pomagają Francji w walce z pożarami. Dzięki nim. Solidarność europejska działa!” Prezydent Emmanuel Macron napisał na Twitterze.

„W całym kraju mobilizuje się ponad 10 000 strażaków i sił bezpieczeństwa do walki z płomieniami… Ci żołnierze ognia są naszymi bohaterami” – powiedział.

Wśród ośmiu głównych pożarów, które obecnie szaleją, największy jest ten w Landiras, w południowo-zachodnim departamencie Gironde, którego lasy i plaże przyciągają każdego lata ogromne rzesze turystów.

#zdjęcie1

Spalił już 14 000 hektarów (35 000 akrów) w lipcu – najsuchszym miesiącu we Francji od 1961 – zanim został powstrzymany, ale nadal spalał się w suchych lasach sosnowych i glebach bogatych w torf.

Odkąd wybuchła ponownie we wtorek, co według władz spowodowało podpalenie, spaliła 6800 hektarów, zniszczyła lub uszkodziła 17 domów i zmusiła 10 000 osób do opuszczenia ich domów, powiedział podpułkownik Arnaud Mendousse ze straży pożarnej i ratowania Gironde.

READ  UE naciska na zieloną etykietę dla gazu, energii jądrowej

Borne powiedział, że dziewięć samolotów przeciwpożarowych już lało wodę na ogień, a dwa kolejne będą w służbie do weekendu.

„Kalifornia”

„Walczyliśmy całą noc, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się ognia, głównie w obronie wioski Belin-Beliet” – powiedział Mendousse dziennikarzom w Hostens.

W kilku pobliskich domach rozwieszono białe prześcieradła z napisami „Dziękujemy za uratowanie naszych domów” i inne przesłania wsparcia dla znużonych batalionów ogniowych.

„Można by pomyśleć, że jesteśmy w Kalifornii, to jest gigantyczne… I są tutaj przyzwyczajeni do pożarów, ale jesteśmy przytłoczeni ze wszystkich stron – nikt nie mógł się tego spodziewać” – Remy Lahlay, strażak stacjonujący w pobliżu Hostens w Landes de Gascogne, powiedział AFP.

A ponieważ przewiduje się, że temperatury w regionie osiągną w czwartek 40 stopni Celsjusza (104 stopnie Fahrenheita) i utrzymają się przynajmniej do niedzieli, „istnieje bardzo poważne ryzyko nowych wybuchów” pożaru Landiras, miejskiego departamentu Gironde.

Planowane są posiłki dla 1100 strażaków, którzy teraz próbują powstrzymać pożar.

#zdjęcie2

Kwaśny dym rozprzestrzenił się na większości południowo-zachodniego wybrzeża Atlantyku i jego plaż, które każdego lata przyciągają tłumy turystów, a regionalna agencja zdrowia ARS „zdecydowanie” nakłania ludzi do noszenia masek ochronnych.

Dym wymusił również zamknięcie autostrady A63, głównej arterii prowadzącej do Hiszpanii między Bordeaux a Bayonne.

Rząd zwrócił się do pracodawców o zezwolenie strażakom-ochotnikom na pomoc w gaszeniu pożarów.

Według Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) spaliło się już 10 000 hektarów.

bur-tsq-bod-bap-ib-pab/js/tgb/raz

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *