Connect with us

Nauka

Naukowcy z Daresbury współpracują ze znanym na całym świecie Fermilabem, aby zbadać tajemniczy świat neutrin

Published

on

Naukowcy z Daresbury Laboratory zostali zatrudnieni do pracy nad dużym akceleratorem cząstek, który mógłby zmienić sposób rozumienia subatomowej natury wszechświata przez ludzkość.

Boffins z laboratorium współpracuje ze znanym na całym świecie Fermilabem niedaleko Chicago w USA nad opracowaniem podstawowych części do akceleratora Proton Improvement Plan-II (PIP-II), który będzie badał zachowanie neutrin – które oprócz tego, że są trudne do wykrycia podejrzewa się, że są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem materii we wszechświecie.

PIP-II stworzy najbardziej intensywne wiązki neutrin na świecie, które można następnie wykorzystać w międzynarodowym eksperymencie Deep Underground Neutrino Experiment (DUNE).

Pięć krajów – Francja, Indie, Włochy, Polska i Wielka Brytania – współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi nad akceleratorem.

W Wielkiej Brytanii Rada ds. Obiektów Naukowych i Technologicznych (STFC) – która kieruje Sci-Tech Daresbury, zaprojektuje i zbuduje krytyczne części do 215-metrowego akceleratora PIP-II.

Główne cechy opracowywane w laboratorium STFC w Daresbury to nadprzewodzące „krokodule”, które chłodzą wnęki o częstotliwości radiowej (RF) do -271 ° C, zaledwie kilka stopni powyżej zera bezwzględnego.

Wnęki RF przechowują energię potrzebną do przyspieszenia wiązki protonów, która po wystrzeleniu w określone typy celów generuje neutrina.

Profesor Peter McIntosh, główny badacz PIP-II i zastępca dyrektora Centrum Nauki i Technologii STFC Daresbury Lab Accelerator, powiedział: „W szczególności Wielka Brytania, STFC i Daresbury Lab mają fantastyczną możliwość dostarczenia najnowocześniejszych technologii przyspieszenia do zasilania serce wiodącego międzynarodowego projektu LBNF, DUNE w USA.

„Jestem niezmiernie dumny z tego, jak zespół dostawczy w Daresbury, wraz z naszymi partnerami z branży, dostosował się do wyzwań, przed jakimi stoimy przy opracowywaniu naszych wiodących dostaw kriomodułów nadprzewodzących do PIP-II”.

Daresbury leży w granicach Halton, niedaleko wschodniego krańca Runcorn w Cheshire.

READ  ArtSci Roundup: Ghetto: The History of a Word, CJMD Spotlight: Opinia publiczna w wiadomościach w USA i wiele więcej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *