Connect with us

Nauka

Pożary lasów w Grecji: setki strażaków walczących z płomieniami

Published

on

Poważny pożar, który zdziesiątkował sosnowy las i spalił domy na północny zachód od greckiej stolicy, wydawał się nieco zmniejszony w piątek, chociaż setki strażaków nadal pracowało, aby w pełni opanować pożar.

Pożar w pobliżu wioski Vilia, około 60 kilometrów (40 mil) od Aten, rozpoczął się w poniedziałek, jeden z setek pożarów, które spłonęły w Grecji w tym miesiącu.

Według straży pożarnej w piątek rano z pożarem walczyło 461 strażaków, w tym 143 z Polski, 166 pojazdów, cztery wyrzutnie wody i cztery śmigłowce.

Minister ochrony obywateli Michalis Chrisochoidis powiedział w czwartek wieczorem, że „większość” pożaru została opanowana, ale pożar nie był jeszcze pod kontrolą.

Dodał, że strażacy napotkali szczególnie trudne warunki, w tym brak dróg dojazdowych do gęstego lasu, wysokie temperatury, suche warunki i stale zmieniające się wiatry.

Pożary lasów w Grecji są następstwem najgorszej fali upałów w kraju od prawie trzech dekad, która pozostawiła zarośla i suche lasy. Przyczyny wszystkich pożarów nie zostały oficjalnie ustalone, choć kilkanaście osób zostało aresztowanych pod zarzutem podpalenia.

Pożary nadwerężyły greckie zdolności przeciwpożarowe do granic możliwości, skłaniając rząd do apelowania o pomoc międzynarodową, w tym poprzez system reagowania kryzysowego Unii Europejskiej. Odpowiedziało około 24 krajów Europy i Bliskiego Wschodu, wysyłając samoloty, helikoptery, pojazdy i setki strażaków.

W czwartek Chrisochoidis powiedział, że Rumunia zaoferowała ponowne wysłanie strażaków z pojazdami po tym, jak ponad 100 osób, które działały w Grecji na początku tego miesiąca, wróciło do domu. Grecja przyjęła ofertę “z wdzięcznością” – powiedział minister. Nie określił, ilu rumuńskich strażaków będzie zaangażowanych ani kiedy przybędą.

Intensywne upały i pożary lasów dotykają także inne kraje śródziemnomorskie. Niedawne pożary lasów zabiły co najmniej 75 osób w Algierii i 16 w Turcji, podczas gdy w południowej Francji 1200 strażaków usiłuje powstrzymać ogromny pożar, który zmusił tysiące do ucieczki, zabił dwie osoby i został ranny 26. Pogarszająca się susza i upały również podsycały pożary w zachodnich Stanach Zjednoczonych i na Syberii w północnej Rosji.

READ  W ten sposób astronauci obchodzą Boże Narodzenie i inne święta w kosmosie

Naukowcy twierdzą, że nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne spowodowane spalaniem węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego powodują bardziej ekstremalne zdarzenia.

(Ta historia nie została edytowana przez zespół Devdiscourse i jest automatycznie generowana z syndykowanego kanału.)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *