Connect with us

Świat

Pożar w Walencji: podczas przeszukiwania mieszkań przez hiszpańską policję znaleziono dziewięć ciał

Published

on

Pożar w Walencji: podczas przeszukiwania mieszkań przez hiszpańską policję znaleziono dziewięć ciał
  • Autor: Paul Kirby w Londynie i Mark Lowen w Walencji
  • wiadomości BBC

podpis wideo,

Obejrzyj: Wczesne filmy z pożaru w Walencji pokazują, jak ogień się rozprzestrzeniał

Według hiszpańskich strażaków i władz kryminalistycznych z ruin 14-piętrowego apartamentowca po tym, jak uległ on zniszczeniu w wyniku pożaru w Walencji, wydobyto dziewięć ciał.

Władze podały wcześniej, że zginęło 10 osób, ale później stwierdziły, że jedna osoba zaginęła.

Za płomienie, które w ciągu kilku minut ogarnęły budynek, obwinia się okładzinę zewnętrzną budynku i silny wiatr.

Służby odmówiły odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn pożaru.

Odbędzie się trzydniowe nabożeństwo żałobne.

Uważa się, że ogień rozprzestrzenił się na czwarte piętro większego z dwóch 14-piętrowych bloków, pochłaniając je w ciągu kilku minut, a następnie rozprzestrzenił się na sąsiedni blok.

Strażakom nie udało się dotrzeć wyżej niż 12. piętro, ponieważ płomienie paliły się z zastraszającą szybkością przez okładzinę przymocowaną do budynku pod bardzo cienką warstwą aluminium.

Kolegium Inżynierów Technicznych Przemysłu w Walencji stwierdziło, że była to jedna z możliwych przyczyn pożaru, obok silnego wiatru i wysokich temperatur w Walencji w czwartkowy wieczór.

„Powodem tego [building] „Fakt, że budynek płonie tak szybko, jest spowodowany tego rodzaju okładzinami” – powiedziała Esther Puchades, wiceprezes uczelni, która stwierdziła, że ​​wcześniej przeprowadziła inspekcję budynku.

Chociaż panele powlekane aluminium nie były uważane za palne, ten rodzaj okładzin był dopuszczony przez przepisy budowlane w momencie ukończenia budynku, co nastąpiło w 2008 r., ale od tego czasu zostało zakazane.

Nie było jednak programu usunięcia zakazanej okładziny, co miało miejsce w Wielkiej Brytanii po pożarze Grenfell Tower w 2017 r., gdzie proces ten nadal trwa.

Kiedy śledczy przeszukali wnętrze, pozostały jedynie zwęglone skorupy dwóch sąsiadujących ze sobą budynków w dzielnicy Campenar.

W piątek najpierw musieli użyć dronów, dopóki temperatura nie spadła. Z dachów zniszczonych bloków nadal widać było kłęby dymu.

Źródło obrazu, Reuters/Ewa Manez

opis obrazu,

Dopiero w piątkowe popołudnie straży pożarnej udało się wejść do zwęglonych ruin mieszkania

Gdy potwierdzono skalę tragedii, zaczęły pojawiać się historie o indywidualnym bohaterstwie, gdy ogień przedarł się przez fasadę budynku, pozostawiając mieszkańców uwięzionych.

Jeden z dozorców, mężczyzna imieniem Julián, był powszechnie chwalony za bieganie od drzwi do drzwi, gdy wybuchł pożar, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

Mieszkaniec o imieniu Manuel powiedział, że kiedy zobaczył rozprzestrzeniający się ogień, był w apartamentowcu jak w domu.

„Kiedy zobaczyłem płomienie przebijające się przez blachę i powiedziałem o tym mamie oraz sąsiadom w środku, którzy nie wiedzieli, wszyscy zeszliśmy po schodach” – powiedział hiszpańskiej telewizji.

Powiedział, że w ciągu 10–15 minut zostali otoczeni czarną chmurą.

Wśród 15 rannych było kilku strażaków, a w piątek wieczorem dwóch z nich pozostało w szpitalu, choć ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo.

Premier Pedro Sánchez odwiedził miejsce zniszczonych bloków mieszkalnych i obiecał władzom lokalnym pomoc w uporaniu się z tragedią. „Chcielibyśmy wyrazić naszą solidarność, miłość i współczucie rodzinom ofiar tego strasznego pożaru” – powiedział.

Minister nauki Diana Morant dodała: „Jesteśmy tu na wszystko, czego potrzeba”.

Szef władz regionalnych Walencji, Carlos Mazón, powiedział, że współpracuje z władzami miasta, aby zapewnić mieszkania i podstawowe potrzeby osobom, których domy zostały zniszczone.

Ogień strawił łącznie 138 mieszkań, w których przebywało 450 osób.

Mieszkańcy Walencji zbierali żywność, odzież i przybory toaletowe dla wysiedlonych ocalałych z pożaru.

Sobotni mecz La Liga na stadionie Mestalla w Walencji został przełożony z szacunku dla ofiar. Klub stwierdził, że został zdewastowany przez straszny pożar, który miał miejsce przy Avenida Maestro Rodrigo w mieście.

READ  IRA odkrywa tajemnice i okrucieństwa w ramach irlandzkiego procesu prawdy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *