Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Poza³ Lewicy chce, aby Kościół przekazał 100 mln zł na walkę z epidemią. List ma trafić do Papieża

Published

on

Maciej Copyc w swoim liście odniósł się do kazania wygłoszonego przez abp Wiktora Skworca, arcybiskupa katowickiego w kościele św. Podniesienie krzyża w Katowicach przy kopalni Wujek. – Potrzeba odwagi i kół ratunkowych, tarczy solidarności, sprawiedliwości społecznej i miłości, aby szybko rozwiązać narastające problemy górnictwa, którego los jest skazany na niepowodzenie w perspektywie dwóch dekad, zwłaszcza że demontaż kopalń trwale nierentownych jest pilną ekonomiczną koniecznością – powiedział ksiądz.

Poseł z lewej strony chce, aby Kościół dał państwu 100 mln zł

Wzgórze odnotowuje w swoim liście, że abp Skworc w swoim wystąpieniu „odegrał rolę komentatora aktualnej sytuacji gospodarczej i gospodarczej w Polsce”. Poseł dodał, że „obok firm w Polsce istnieje niezwykle silna instytucja, która do tej pory podlegała jedynie minimalnym ograniczeniom”.

„To Kościół katolicki i wy macie wielki wpływ na działalność Kościoła. Kościoły mają codzienne zgromadzenia wiernych – Msze Święte, na których na tacy podnoszony jest dar wolny od podatku i w sposób znany przedsiębiorcom Opłaty za odprawianie nabożeństw mają formę jednorazowych transakcji, często kilkuset złotych, które nie są objęte ewidencją wpłat i według nas są to „przychody z pozagospodarczej działalności kościołów”.

Później wzgórze wysunęło propozycję opodatkowania Kościoła, „co (…) pozwoliłoby solidarności uczestniczyć w rzeczywistym wsparciu obywateli, kobiet i polskich przedsiębiorców”.

Obejrzyj wideo
Ojciec Gużyński o słowach Carda. Dziwisza: Obiektywnie mamy do czynienia z kłamstwem

Kolejną propozycją posła jest „nałożenie na instytucje wyznaniowe takiego samego obowiązku prowadzenia dokumentów podatkowych jak wszystkie świeckie podmioty gospodarcze w Polsce (w tym fundacje charytatywne)”.

Ponadto skocznia proponuje „wsparcie budżetu państwa bezzwrotną dotacją od Kościoła katolickiego w wysokości 100 mln zł na ratowanie życia Polek i Polaków zarażonych koronawirusem”. „Kwota ta odpowiada zakresowi i stanowi własności. Kościół katolicki to jedna z najbogatszych instytucji w Polsce. Chciałbym zaznaczyć, że fundacja p. Dominiki Kulczyk wiosną tego roku przekazała wsparcie w wysokości 80 mln zł” – czytamy . „Dołączam tę prośbę do przesłania Papieża Franciszka i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski Stanisława Gądeckiego w nadziei na odpowiedź pełną zrozumienia, zrozumienia i życzliwości, tak potrzebną w tych trudnych czasach” – pisze na wzgórzu w ostatnim Ustęp.

READ  Wybory w USA. CNN: Przestrzeń powietrzna nad domem Joe Bidena została zamknięta
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *