Connect with us

Gospodarka

Ponad 20 mld zł dla polskich firm. Gowin zapowiedział wsparcie dla przedsiębiorców

Published

on

Jak podkreślił wicepremier podczas konferencji Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Unia Europejskanowy fundusz nie zawiera tzw. kopert krajowych. Oznacza to, że będzie z niego korzystał kraj, którego instytucje najszybciej się ubiegają i które są zatwierdzone przez Europejski Bank Inwestycyjny.

– Apeluję do przedstawicieli krajowych instytucji finansowych, aby jak najszybciej przygotowali i wdrożyli preferencyjne środki finansowe dla polskich przedsiębiorców – dodał. Jarosław Gowin.

Gowin: Głównym celem funduszu jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw

Przypomniał, że głównym celem funduszu jest wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw poprzez lepszy dostęp do finansowania.

Obejrzyj wideo
Szpitale tymczasowe w każdej prowincji. „To niezwykle złożone przedsięwzięcie”

Ministerstwo poinformowało, że Europejski Bank Inwestycyjny planuje umieścić mnożnik finansowy w nowym funduszu co najmniej pięć. Oznacza to, że Polska otrzyma pięciokrotność wartości środków finansowych (np. Kredytu lub leasingu) niż wartość kapitału „zainwestowanego” w EFG. Jeśli przełożymy to na uwarunkowania krajowe, spodziewamy się preferencyjnych środków finansowych w wysokości co najmniej 20 mld zł dla polskich przedsiębiorców w ciągu najbliższych trzech lat.

Wsparcia udzielają między innymi banki komercyjne

Jak podało Ministerstwo Rozwoju, praca i technologii, wsparcie z EFG jest udzielane bezpośrednio lub pośrednio przez krajowe instytucje finansowe, w tym banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, instytucje mikrofinansowe i rozwojowe, firmy leasingowe i fundusze venture capital. Będziesz korzystać z takich instrumentów, jak pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, podział ryzyka, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami i gwarancje.

15 października 2020 Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusz Kościński podpisała umowę o przystąpieniu Polski do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego COVID-19. Fundusz został utworzony przez kraje UE i umożliwia grupie EBI (Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny) zwiększenie wsparcia dla inwestycji o około 200 mld Euro.

READ  PGNiG ogłosiło konkurs na stanowisko prezesa; Zgłoszenia do 9 listopada

Fundusz będzie miał określone, indywidualne cele i kryteria kwalifikowalności. Okres inwestycyjny funduszu trwa do końca 2021 roku z możliwością przedłużenia.

Borys: Prawie 4 mld zł trafiło do branż, które są teraz ograniczone

W ramach Tarczy Finansowej PFR blisko 4 mld zł trafiło do branż obecnie dotkniętych ograniczeniami z powodu koronawirusa – podkreślił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, dodał, że 23,8 tys. Firmy otrzymały średnio 164 tys. Pomoc zł.

Borys na swoim profilu na Twitterze podał, że na turystykę i gastronomię przeznaczono 3,4 mld zł, a na kulturę, rozrywkę i rekreację 0,5 mld zł.

„Pomoc w wysokości średnio 164 000 zł trafiła do 23,8 tys. Mikro, małych i średnich przedsiębiorstw” – podkreślił.

Od soboty 17 października rząd wprowadził nowe ograniczenia ze względu na zwiększoną liczbę zakażonych osób koronawirusa. Dotknęły one między innymi: zaprzestania zajęć na siłowni, basenów w strefie żółtej i czerwonej. Ograniczenia dotyczyły także restauracji i handlu w czerwonej strefie.

Prezes PFR oszacował we wtorek, że obecne ograniczenia związane z koronawirusem kosztują około 2 proc. Spadek aktywności w IV kwartale br.

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników to program pomocowy w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej o wartości 100 mld zł. 25 mld zł zarezerwowane jest na wsparcie mikroprzedsiębiorstw, 50 mld zł dla małych i średnich, a pozostałe 25 mld zł dla dużych (Longina Grzegórska-Szpyt, Michał Boroń, PAP).

***.

Koronawirus – wszystkie aktualne informacje i rekomendacje gov.pl.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *