Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie PGNiG widzi wzrost zysków w ramach zrewidowanej umowy z Gazpromem

Published

on

WARSZAWA, 25 marca (Reuters). Zysk netto PGNiG za 2020 r. Wzrósł w czwartek o ponad 400% do 7,34 mld zł (1,87 mld USD) po przecenie i nowych cenach od dostawcy Gazprom.

PGNiG kupuje większość gazu odsprzedawanego przez rosyjski Gazprom w ramach długoterminowego kontraktu z 1996 roku i często narzeka, że ​​płaci więcej niż jego zachodnioeuropejscy odpowiednicy.

W czerwcu obie firmy podpisały aneks do umowy potwierdzający, że będą stosować inną formułę cenową po tym, jak trybunał arbitrażowy orzekł w marcu, że należy ją zmienić w celu odzwierciedlenia notowań na rynku gazu ziemnego.

Gazprom zwrócił również PGNiG nadpłatę w wysokości 1,5 mld dol. Po orzeczeniu sądu.

„Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem minionego roku z punktu widzenia wyników korporacyjnych był wynik arbitrażu… który był pozytywny dla PGNiG” – powiedział w komunikacie prezes zarządu Paweł Majewski.

Sprzedaż gazu PGNiG wzrosła o 3% w 2020 roku do 31,64 mld m sześc. (Mld m3).

„W najbliższych latach spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na gaz w związku z uruchomieniem nowych bloków gazowych w elektrociepłowniach” – powiedział Majewski.

Umowa z Gazpromem wygasa w 2022 roku i PGNiG nie zamierza go przedłużać. Po tym terminie Polska spodziewa się otrzymywać gaz z Norwegii przez planowane połączenie Baltic Pipe. Firma zwiększyła również zakupy skroplonego gazu ziemnego.

1 dolar = 3,9168 zł raport od Agnieszki Barteczko; Adaptacja Jason Neely

READ  Donald Trump trafił do szpitala z powodu koronawirusa. Nagrał krótki film
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *