Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie miasto rekrutuje nowych trąbek

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Kraków na południu Polski jest gotowy na ponowne przyjęcie turystów. Zwerbowała jeszcze dwóch trębaczy, którzy co godzinę z wieży w Marienbasilika odgrywają typowy dla miasta hejnał.

Dołączają do kontyngentu, który tradycyjnie składa się z emerytowanych strażaków, sprawnych fizycznie i dobrych muzyków.

Rzecznik Krakowskiej Straży Pożarnej Bartłomiej Rosiek powiedział w czwartek, że po przejściu na emeryturę trębacza w zeszłym roku zajęło to sześć miesięcy i dwie rundy rekrutacji, aby znaleźć dwóch mężczyzn, którzy mogliby dołączyć do zespołu – teraz z ośmioma graczami.

Zgodnie z wielowiekową tradycją hejnał Hejnala grany jest we wszystkich zakątkach świata: w imieniu króla, burmistrza, gości i dowódcy straży pożarnej. W minionych stuleciach strażnicy na murach miejskich reagowali, by okazać czujność.

Melodia nagle ucichła, bo legenda głosi, że w 1241 r. Trębacz na alarm został trafiony strzałą atakującego Tatara. Pierwsze wzmianki pisemne o Hejnalu pochodzą z 1392 roku.

Obecnie trębacze pracują w parach na 48-godzinne zmiany. Za każdym razem wspinają się po 272 schodach prowadzących z biura do okien wieży bazyliki, aby bawić się rozległym rynkiem miasta. W porze obiadowej Twój telefon będzie nadawany w polskim radiu 1.

READ  Orgia z politykami w Brukseli. Przemawia rodzina organizatora
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *