Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski premier wzywa niemieckiego Scholza, by nie poddawał się Nord Stream 2

Published

on

Dwa wyjścia rurociągu na lądzie rurociągu Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim przedstawiono na zdjęciu w miejscu wyjścia na ląd w Lubminie w Niemczech 10 września 2020 r. Strzał z drona. REUTERS / Hannibal Hanschke

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

WARSZAWA, 9 grudnia (Reuters) – Premier Polski powiedział w czwartek, że wezwie nowo mianowanego kanclerza Niemiec Olafa Scholza do sprzeciwu wobec uruchomienia Nord Stream 2, ponieważ Warszawa próbuje powstrzymać rzekomo wykorzystanie gazociągu przeciwko Europie z Rosji.

Poprzedniczka Scholza, Angela Merkel, napięła stosunki z wieloma krajami Europy Środkowo-Wschodniej, trzymając się projektu, który niebezpiecznie zwiększyłby zależność od rosyjskiego gazu. Teraz, z nowym rządem w Berlinie i rosnącymi napięciami regionalnymi, Warszawa ma nadzieję, że Niemcy mogą zmienić kurs.

„Wzywam kanclerza Scholza, aby nie ulegał naciskom ze strony Rosji i nie dopuszczał do Nord Stream 2 jako instrumentu wymuszeń przeciwko Ukrainie, jako instrumentu wymuszeń przeciwko Polsce, jako instrumentu wymuszeń przeciwko Unii Europejskiej”. powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Rzymie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do reuters.com

Rzeczpospolita poinformowała w czwartek, że Scholz odwiedzi Warszawę w niedzielę. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedzi w piątek.

Prezydent USA Joe Biden ostrzeżony Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że w przypadku inwazji na Ukrainę Nord Stream 2 może zostać zakłócony i nałożone surowe sankcje gospodarcze. Rosja rozstawiła wojska na granicy z Ukrainą, co budzi obawy przed możliwą inwazją.

urzędnicy amerykańscy powiedział kongresmenom, że dojdą do porozumienia z Niemcami w sprawie zamknięcia rurociągu Nord Stream 2 w przypadku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, powiedział we wtorek starszy doradca Kongresu.

Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza i Anny Włodarczak-Semczuk; Edytowanie przez Jasona Neely, Kirsten Donovan

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.