Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski pisarz oskarżony o nazwanie prezydenta “idiotą” Polską

Published

on

Polskiemu pisarzowi grozi kara więzienia za obrazę prezydenta Andrzej Duda nazwanie go „idiotą” z powodu komentarzy, jakie wygłosił na temat zwycięstwa Joe Bidena w wyborach w USA.

Jakub Żulczyk, scenarzysta popularnego serialu Ślepnąc od świateł i Belfer, powiedział, że prokuratorzy oskarżyli go z artykułu w kodeksie karnym za obrazę głowy państwa w poście na Facebooku.

„Podejrzewam, że jestem pierwszym pisarzem w tym kraju od dłuższego czasu, którego sądzono za to, co napisał” – powiedział na Facebooku.

W swoim poście z 7 listopada ubiegłego roku Żulczyk skomentował dziwnie sformułowany tweet, w którym Duda pogratulował Bidenowi „udanej kampanii prezydenckiej”, ale powiedział, że czeka na „nominację kolegium elektorów”.

Duda, wspierany przez prawicową populistyczną partię Prawo i Sprawiedliwość (Pis), był bliskim sojusznikiem poprzednika Bidena, Donalda Trumpa, który bezskutecznie zaprzeczył wynikowi wyborów.

Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, poinformowała w poniedziałek PAP, że postawiono mu zarzuty i nazwał go „Jakubem Z”.

„Oskarżony został oskarżony o publiczne znęcanie się nad Prezydentem RP w dniu 7 listopada ubiegłego roku na portalu społecznościowym Polskaterminem, który jest powszechnie uznawany za obraźliwy – powiedziała rzeczniczka.

Dodała, że ​​zarzuty zostały postawione na początku tego miesiąca i że podejrzany był przesłuchiwany, ale „nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i złożył zeznania”.

„Wskazał, że oświadczenie jest krytyczną oceną działań prezydenta” – powiedziała.

W swoim poście opublikowanym w dniach bezpośrednio po wyborach 3 listopada Żulczyk powiedział, że „nie ma czegoś takiego jak„ nominacja do kolegium elektorów ”, dodając, że potwierdzenie Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych„ to tylko formalność ”.

„Andrzej Duda to idiota” – głosi post.

Polska była wielokrotnie krytykowana za różne ustawy o zniesławieniu, w tym jedno prawo naruszające uczucia religijne, a drugie, które obraża flagi Polski lub innych krajów.

READ  Polska twierdzi, że luźniejsze ograniczenia koronawirusa są możliwe w maju
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *