Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski parlament debatuje nad projektem ustawy o zaostrzeniu kontroli państwa nad szkołami

Published

on

Dzieci uczęszczają na zajęcia po ponownym otwarciu szkół dla klas 1-3 podczas blokady na koronawirusa (COVID-19) w Warszawie, Polska, 25 maja 2020 r. REUTERS / Kacper Pempel / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 12 stycznia (Reuters) – Oczekuje się, że polscy prawodawcy będą debatować nad środowym projektem ustawy nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która zdaniem krytyków ograniczy dostęp do zajęć na temat LGBT i praw reprodukcyjnych oraz da rządzącemu PiS większą kontrolę nad szkoły.

PiS twierdzi, że zmiany w systemie edukacji są konieczne, by chronić dzieci, ale przeciwnicy twierdzą, że to część szerszej próby wyeliminowania wartości liberalnych z życia publicznego.

Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że wyznaczeni przez rząd inspektorzy szkolni powinni mieć prawo do blokowania wszelkich programów „zagrażających moralności dzieci”, zwłaszcza jeśli chodzi o edukację seksualną.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Czarnek powiedział kiedyś, że geje „nie są równi normalnym ludziom” i wezwał szkoły do ​​skupienia się na uczeniu „kobiecych cnót” dziewczynom, jednocześnie krytykując mężczyzn noszących obcisłe spodnie.

PiS wprowadził szereg reform edukacyjnych, które uwypukliły potrzebę obrony tradycyjnych wartości chrześcijańskich i uczenia dzieci, by były dumne z polskiej historii.

Zgodnie z nowym projektem ustawy, zajęcia pozaszkolne organizacji pozarządowych w szkołach musiałyby być zatwierdzane przez opiekuna. Prawo ułatwiłoby też zwolnienie dyrektorów szkół.

Krytycy ostrzegają, że nowa regulacja ograniczy prawo rodziców do decydowania o edukacji swoich dzieci.

– Na pewno będzie to efekt mrożący – powiedział Krzysztof Baszczyński, wiceprezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

„Jeśli prowadzisz szkołę, podejmujesz decyzje (…) i wiesz, że ktoś może ich nie lubić, to autonomia szkoły, dyrektora, autonomia rodziców i nauczycieli staje się tylko fikcją”.

READ  Menzies podpisuje nową umowę z polskimi liniami lotniczymi

Lokalne media podały, że w ubiegłym roku dyrektor szkoły podstawowej został zawieszony za zorganizowanie spotkania z sędziami w sprawie konstytucji.

Czarnek zapowiedział też, że wprowadzi nowy przedmiot „Historia i teraźniejszość”, co skróci okres edukacji politycznej do wydarzeń z lat 1945-2015.

Uczniowie powinni omówić „niestabilność strefy euro” i wyjaśnić, dlaczego katastrofa lotnicza w Smoleńsku w 2010 roku, w której zginął prezydent Lech Kaczyński, brat bliźniak szefa PiS Jarosława, była „największą tragedią w powojennej historii”. Wojenna Polska”.

Ryszard Terlecki, marszałek parlamentu partii rządzącej, powiedział w 2020 roku, że reforma szkół powinna doprowadzić do lepszego zorientowania uczniów na rzeczywistość i tradycję, co skłoni ich do głosowania na PiS.

„Edukacja powinna uczynić młodych Polaków patriotami, a jeśli tak, to na pewno będą głosować” – powiedział w zeszłym tygodniu prywatnemu nadawcy TVN24.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk; Aranżacja Michaela Perry

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.