Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Kościół szuka wsparcia dla ofiar zmarłego księdza pedofila

Published

on

Według nowego raportu Kościół katolicki w Polsce zaoferował wsparcie ofiarom nieżyjącego już księdza, który został skazany za wykorzystywanie seksualne dzieci, ale nadal wykorzystywał dzieci podczas pracy w kościele po zwolnieniu z więzienia.

Ksiądz Eugeniusz Surgent, który zmarł w 2008 roku, był przedmiotem śledztwa opublikowanego w zeszłym tygodniu. Rzeczpospolitawiodąca gazeta codzienna.

W latach 70. Surgent został skazany na trzy lata więzienia za wykorzystywanie seksualne sześciu chłopców. Później jednak pozostał w kapłaństwie i miał kontakt z dziećmi – w tym prowadził zajęcia z katechizmu katolickiego – zauważa gazeta, w której odnotowano, że wykorzystywał coraz większą liczbę ofiar w latach 80.

Rzeczpospolita postanowiła nie publikować nazwisk ofiar znalezionych w aktach ani nie próbować się z nimi kontaktować, aby nie pogłębiać ich traumy. „Pominięto również szczegółowe opisy tego, jak chłopcy byli maltretowani [because] są zbyt drastyczne”.

Żadne dalsze postępowanie karne nie zostało nigdy wszczęte przeciwko Surgentowi, który zmarł 31 stycznia 2008 roku w wieku 77 lat.

Jako odpowiedź na Rzeczpospolita Piotr Studnicki, szef Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, opublikował list, w którym zasygnalizował „gotowość Kościoła do wysłuchania i uznania ich [victims’] Cierpienie” i „pomoc osobom, które szukają i potrzebują wsparcia”.

„Rozmiar szkód wyrządzonych przez księdza Eugeniusza Surgenta jest szokujący i przerażający” – napisał Studnicki. „Sprawca już nie żyje, nie może toczyć się żadne postępowanie karne, ale poszkodowani przez niego do dziś ponoszą bolesne konsekwencje jego zbrodni. Powinieneś otrzymać pomoc.

W ubiegłą niedzielę w ramach ogłoszeń w parafiach, w których Surgent pracował w przeszłości, m.in. takie zbrodnie.

„To wyraźny sygnał, że chce się ich wysłuchać i uznać ich ból” – powiedział Studnicki. „[We] są w kontakcie z diecezjami i gotowi do pomocy tym, którzy zgłaszają się i potrzebują wsparcia”.

W ciągu ostatnich kilku lat widziałem jednego zwiększając liczbę spraw wykorzystywania seksualnego dzieci w Kościele katolickim w Polsce, a także dowody zaniedbań w zajmowaniu się problemem przez biskupów, z których część ukarany przez Watykan.

Kościół katolicki w Polsce otrzymał od 2018 roku tyle samo zgłoszeń o nadużyciach, co przez poprzednie trzy dekady

Źródło głównego obrazu: Episcopat News/Flickr (pod CC BY-NC-SA 2.0)

READ  Japoński Daikin zbuduje fabrykę pomp ciepła w Polsce - źródła
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *