Connect with us

Nauka

Polski Instytut Kultury i Nauki powołuje nowego dyrektora

Published

on

Polski Instytut Kultury i Nauki powołuje nowego dyrektora

Jana Radziłowskiego

Reklama

ORCHARD LAKE – Polski Instytut Kultury i Badań, znany również jako Polska Misja Szkół Orchard Lake, ogłosił Johna Radziłowskiego nowym dyrektorem.

Radziłowski rozpocznie swoją nową rolę 1 czerwca.

„Z niecierpliwością czekamy na powitanie Johna jako naszego nowego dyrektora” – powiedział w komunikacie prasowym Richard Walawender, prezes zarządu Polskiego Instytutu Kultury i Nauki. „Biorąc pod uwagę jego pochodzenie, reputację i zaangażowanie w Polsce i Orchard Lake Schools, jest idealną osobą na stanowisko, które może realizować misję Instytutu Polskiego, polegającą na promowaniu polskiej kultury, tradycji, języka i historii”.

Radziłowski urodził się w Ann Arbor, a później w młodym wieku przeprowadził się z rodziną do Minneapolis w stanie Minnesota.

Jego ojciec Tadeusz był byłym prezesem St. Mary’s College w kampusie Orchard Lake Schools i założył Instytut Piast, krajowe centrum badań i polityki dla spraw polskich i polsko-amerykańskich w Hamtramck.

„Mój ojciec był świetnym gawędziarzem i zawsze fascynowała mnie polska i amerykańska historia, którą dzielił” – powiedział Radziłowski w oświadczeniu. „To podsycało moją ciekawość i pasję do historii i pisania, szczególnie na początku mojej kariery, kiedy byłem reporterem i redaktorem gazety. To ostatecznie doprowadziło mnie do tego, że zostałem również historykiem”.

Radziłowski był członkiem Instytutu Piast i byłym prezesem Polsko-Amerykańskiego Instytutu Kultury w Minnesocie.

Uzyskał stopień naukowy doktora. z historii na Uniwersytecie Stanowym w Arizonie w 1999 roku i jest historykiem, profesorem i autorem kilku książek i artykułów na temat historii Polski i Polonii amerykańskiej, zgodnie z oświadczeniem.

Radziłowski jest profesorem historii na University of Alaska Southwest od 2007 roku.

„Uczyłem historii Europy, Ameryki i świata; geografia; i historii sztuki” – powiedział. „Przedtem wykładałem w kilku innych szkołach wyższych i uniwersytetach oraz pełniłem funkcję zastępcy dyrektora projektów w Centre for Nations in Transition w Instytucie Spraw Publicznych im. Huberta H. Humphreya na Uniwersytecie Minnesota, gdzie pomagałem projektować i administrować Szkolenie sponsorowane przez USAID i Departament Stanu dla profesorów biznesu, ekonomii i nauk politycznych oraz liderów (organizacji pozarządowych) na Ukrainie iw Europie Środkowo-Wschodniej”.

Po miesiącach remontów w Instytucie Polskim odbędzie się uroczyste ponowne otwarcie gmachu Galerii, a Walawender obserwował moment przybycia Radziłowskiego.

„John dołącza do nas w chwili, gdy w Polskim Instytucie Kultury i Badań nadchodzi nowy kierunek” – powiedział Walawender. „Galeria zostanie ponownie otwarta 1 maja, abyśmy mogli zorganizować nasze coroczne obchody 'Konstytucji 3 Maja’, która honoruje Konstytucję 3 Maja 1791 r., a John wygłosi przemówienie programowe z tej okazji.”

Impreza zaplanowana jest na 11:00 1 maja w odnowionej Galerii.

W Galerii odbywać się będą wystawy sztuki i artefaktów polskich i polsko-amerykańskich, a także recitale, koncerty, wykłady, sympozja i inne programy.

Instytut Polski zaprosił inne polskie organizacje kulturalne, językowe i genealogiczne do korzystania z Galerii i innych obiektów na terenie kampusu, które zgodnie z komunikatem „będą zawierać najnowocześniejsze zasoby prezentacyjne i konferencyjne”.

Radziłowski zastanawiał się, jak może pomóc instytucie.

„Duży zbiór archiwów Instytutu Polskiego, który zawiera oryginalne listy podpisane przez polskich królów przed wiekami, jest niewykorzystanym zasobem do badań naukowych” – powiedział. „Czuję się szczęśliwy, że mam wyjątkowy zestaw umiejętności, całkowicie przypadkowo, będąc prezesem polsko-amerykańskiej organizacji i mając duże doświadczenie w historii publicznej, w tym konserwacji historycznej i pracy z lokalnymi archiwami, muzeami i towarzystwami historycznymi. Z niecierpliwością czekam na współpracę z ekspertami ze środowisk akademickich oraz publicznością w Polsce i poza nią. Polscy Amerykanie pomogli zbudować Stany Zjednoczone i musimy to świętować i uczyć. Nie mogę się doczekać pomocy w przebudowie instytutu w prawdziwe centrum Polski”.

Reklama

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *