Connect with us

Nauka

Ponowne otwarcie ambasady USA na Ukrainie spowoduje kolejne problemy dla Rosji

Published

on

Raport ten stanowi część trwającej relacji z wojny rosyjsko-ukraińskiej. Odwiedź naszą dedykowaną stronę aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Gdy rosyjska inwazja na Ukrainę wkracza w trzeci miesiąc, Stany Zjednoczone ponownie otwierają swoją ambasadę w Kijowie. To znaczący gest, który potwierdza zaskakujące wyzwanie Ukrainy, mówi Krzyż Mai’aEdward W. Brooke, profesor nauk politycznych i spraw międzynarodowych na Northeastern.

Mai’a Cross, profesora nauk politycznych i spraw międzynarodowych Edwarda W. Brooke’a na Northeastern. Zdjęcie: Alyssa Stone/Northeastern University

„To pokazuje, że rosyjskie wojsko wycofało się na tyle daleko, że obawy o bezpieczeństwo nie są tak straszne, jak wtedy.” [Western] dyplomaci zostali usunięci – mówi Cross. „To naprawdę pokazuje zaangażowanie w dyplomację, która wspiera Ukrainę”.

Rosja koncentruje swoje ataki na wschodzie, gdzie Mariupol pozostaje w stanie oblężenia, gdy prezydent Władimir Putin stara się kontrolować region Donbasu. Cross mówi, że Putin staje w obliczu rosnącego poczucia pilności, gdy Europa rozważa plany – w tym jeden z Międzynarodowa Agencja Energetyczna– co pozwoliłoby na bolesne sankcje na rosyjską ropę i gaz.

Cruz rozmawiał z Wiadomoś[email protected]ółnocny wschód na dyplomację amerykańską, rosyjskie kary wojskowe i potencjalne głębsze sankcje. Twoje komentarze zostały zredagowane pod kątem zwięzłości i jasności.

Prezydent Biden mianował Bridget Brink ambasadorem USA na Ukrainie. Jak ambasador może pomóc?

Ambasador USA na Ukrainie nie było od 2019 roku, kiedy prezydent Donald Trump poprosił o skandal wywieranie nacisku na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, by przeprowadził śledztwo w sprawie Joe Bidena.

Ogólnie rzecz biorąc, pod rządami Trumpa korpus dyplomatyczny USA ogromnie ucierpiał. W zasadzie zniszczył Departament Stanu, a na całym świecie było tak wiele ambasad, że nie miały pełnego sztabu dyplomatów.

Biden jest bardzo zaangażowany w dyplomację i rolę Departamentu Stanu. Mile widziane jest ogłoszenie ambasadora kariery, który specjalizuje się w tym regionie. Zawodowi dyplomaci mają głęboką i szeroką sieć powiązań ze swoimi rówieśnikami w innych krajach i właśnie to wniesie do stołu ten nowy mianowany.

Czy ten ruch może pomóc zapobiec wciągnięciu USA w wojnę?

To jest coś, co wspiera Ukrainę bardziej niż zajmuje się Rosją, ponieważ nie możemy ufać żadnemu posunięciu dyplomatycznemu ani oświadczeniu, które Putin lub jego rząd wygłosili od pierwszego dnia. Nie ma to większego wpływu na to, czy USA mogą zostać wciągnięte w tę wojnę na większą skalę, czy też kraje NATO mogą się zaangażować, ponieważ Putin przekroczy linię.

READ  Duplantis i Lavillenie grają ponownie na spotkaniu World Indoor Tour w Lievinie

Ale oświadczenie nowego ambasadora jest zgodne z możliwością przegranej wojny przez Rosję.

Administracja Bidena ogłosiła, że ​​jej celem jest: osłabić Rosję. To strategia, która odbywa się równolegle do dyplomacji, która tworzy długofalową infrastrukturę wspierającą Ukrainę i sygnalizuje, że USA i Zachód są absolutnie po stronie Ukrainy, bez względu na to, co Rosja robi na polu bitwy.

Czy okno dla Rosji się zamyka?

Im dłużej to trwa, tym trudniej Rosji utrzymać wojnę, ponieważ jest ona ekonomicznie odcięta i pozbawiona dostaw. Rosyjskie wojsko utrzymało się straty dziesiątki tysięcy żołnierzy zabitych lub rannych. Jest prawie nieuniknione, że w miarę przeciągania się wojny Rosja będzie coraz słabsza.

Jednocześnie jest to wciąż potęga jądrowa. Więc zagrożenie jest nadal bardzo wysokie. A jeśli już, to właśnie dlatego, że wojsko zebrało wszystkie te niepowodzenia, szanse, że Putin poczuje potrzebę użycia broni chemicznej, taktycznej broni jądrowej lub bardziej destrukcyjnych celów cywilnych na ziemi, są większe z desperacji.

Jest więcej powodów do nadziei, ponieważ kampania wojskowa okazała się niespodziewaną porażką – ale także dlatego, że Ukraińcy byli tak niespodziewanie silni, a Zachód tak bardzo chce zjednoczyć i wesprzeć Ukrainę militarnie i gospodarczo. Paradoksem jest jednak to, że Rosja z dnia na dzień słabnie gospodarczo i militarnie, a jednocześnie wciąż jest potęgą, z którą trzeba się liczyć, jeśli chodzi o gotowość Putina do przekraczania granic i przeciwstawiania się światowym normom.

Jakie są szanse na ostatni krok: sankcje na rosyjską ropę i gaz?

Komisja Europejska opracowuje teraz plan, który nie został opublikowany, dotyczący tego, jak Europa może ciąć [Russian] oleju, ale chroń swoją gospodarkę tak bardzo, jak to możliwe. Niemcom jest to trudniejsze. W tej chwili urzędnicy Komisji Europejskiej twierdzą, że kraje UE nie są po tej samej stronie, jeśli chodzi o embargo na ropę. To nie znaczy, że nie będą na tej samej stronie. W zależności od ruchów, jakie Rosja podejmuje na polu bitwy, kraje europejskie mogą bardzo szybko sprzymierzyć się na rzecz embarga na ropę.

READ  Conor Shanahan z Cork chce powtórzyć 20-letni sukces w Mondello

Niepokojący jest fakt, że od początku wojny UE przekazała Rosji ponad 20 miliardów dolarów w formie płatności za energię.

Zadaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej jest radzenie sobie z takimi kryzysami naftowymi i opracowanie 10-etapowego planu. Gdyby Zachód zdecydował się wprowadzić jakiś zakaz dla rosyjskiej ropy, patrzylibyście na potencjał globalnej recesji. Dlatego kraje europejskie nie chciały przyjąć embarga na ropę i gaz. Wpływa na obywateli w ich codziennym życiu i wpływa na kluczowe obszary przemysłu.

Czy opinia publiczna w Europie poparłaby sankcje naftowe pomimo osobistych kosztów?

Myślę, że to naprawdę zależy od tego, co Putin zrobi na Ukrainie, aby doprowadzić do tego rodzaju skrajnej decyzji, ponieważ jest to ostatni wielki krok, jaki Europejczycy mogą zrobić, aby ukarać Rosję. Jeśli zaczniemy dostrzegać jeszcze bardziej rażące okrucieństwa humanitarne, jeśli zaczniemy dostrzegać wyraźne użycie broni chemicznej, to są to rzeczy, które mogą sprawić, że obywatele się na to zgodzą.

Jaki jest plan Międzynarodowej Agencji Energetycznej?

Zasadniczo chodzi o znalezienie alternatywnych źródeł. Na przykład zachęcają do regulacji termostatu o jeden stopień Celsjusza. Może to być również plan dla wszystkich krajów na świecie w odpowiedzi na zmiany klimatyczne.

Nie zdziwiłbym się, gdyby plan Komisji Europejskiej był w jakiś sposób oparty na tym, ale być może bardziej skoncentrowany na potrzebach europejskich konsumentów. Zawsze istnieje ryzyko, że podejmując te dramatyczne kroki, które wiążą się z poświęceniem dla zwykłych obywateli Europy, możesz nieumyślnie nakarmić skrajną prawicę.

Stawką jest to, że Ukraina patrzy na zachód w nadziei na przystąpienie do UE. Byłoby bardzo rozczarowujące w procesie obrony tych wartości, gdyby sama wojna jakoś zdestabilizowała Europę. Byłaby to droga do zwycięstwa Putina w zakresie jego rzeczywistego celu, jakim jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się demokracji w Europie Wschodniej, a zwłaszcza w Rosji.

READ  UE uruchamia sekretariat, który ma pomóc regionom górniczym w transformacji na Bałkanach Zachodnich i Ukrainie

Jak Putin zareagowałby na sankcje związane z ropą i gazem?

Można powiedzieć: „Och, zamierza sprzedawać do Indii i Chin”. Jednak mocarstwa zachodnie wyraźnie nie pozwalały innym krajom na obejście sankcji. Chociaż Indie i Chiny mogą teraz kupować ropę, to dlatego, że nie ma embarga. Gdyby istniało zachodnie embargo, Chinom trudno byłoby kupić ropę, ponieważ groziłoby to kolejnymi sankcjami.

Czy dwa miesiące temu, kiedy Rosja rozpoczynała inwazję, wyobrażaliście sobie, że jej wojska będą tak konsekwentnie zawodzić, że Ukraina będzie się bronić tak skutecznie, a Zachód zjednoczy się w swoim wsparciu dla Ukrainy? Wstępne przewidywania innych analityków dotyczące szybkiego zwycięstwa Rosji, które destabilizuje Zachód, nie sprawdziły się.

Spośród trzech scenariuszy, które namalowałem na początku wojny, jesteśmy wyraźnie na najlepszej drodze do najlepszego możliwego wyniku tego, co ostatecznie jest nadal tragedią dla narodu ukraińskiego.

To muszą być kłopotliwe straty dla rosyjskiego wojska – dotarcie do Kijowa, a następnie konieczność zawrócenia i powrotu na wschód jest oznaką słabości. Pozytywnym znakiem jest zapobieganie taktycznej broni jądrowej. To, że nie doszło do jakiejś przypadkowej eskalacji na terytorium NATO, jest absolutnie pozytywnym znakiem. A potem widać, co udało się Europejczykom i Amerykanom zrobić, aby obniżyć kondycję rosyjskiej gospodarki.

Macie te dyplomatyczne wizyty zachodnich przywódców na Ukrainie. Zełenski nadal tam wygłasza przemówienia. Świat wciąż zwraca uwagę, choć nie tak bardzo jak wcześniej. Amerykańscy generałowie przewidywali, że Kijów upadnie w ciągu czterech dni, a teraz oczekuje się, że amerykański ambasador zostanie zatwierdzony do wznowienia funkcji ambasady w Kijowie.

Zapytania mediówskontaktuj się z Marirose Sartoretto pod adresem [email protected] lub 617-373-5718.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.