Connect with us

Nauka

Polski gospodarz Mam Talent chce najlepszej pracy w kraju – POLITICO

Published

on

Polski gospodarz Mam Talent chce najlepszej pracy w kraju – POLITICO

Naciśnij przycisk odtwarzania, aby usłyszeć ten artykuł

WARSZAWA – Na tle pięciu ciężkich półek wypełnionych różnymi wydaniami Biblii i krytycznymi historiami Kościoła katolickiego Szymon Hołownia wyjaśnia swoją kandydaturę na kolejnego premiera Polski.

„Aktualne książki są po drugiej stronie” – wskazuje na przepełniony zbiór tomów politycznych i ekonomicznych. Posłużą jako kompas dla pobożnego katolika i byłego prezentera telewizyjnego, który zbudował najpopularniejszą polską siłę opozycyjną, a teraz czeka na przedterminowe wybory.

W ostatnich latach w sondażach w Polsce odnotowano wzrost liczby wybawców politycznych, który w kolejnym sezonie wyborczym zmniejszył się. Hołownia argumentuje jednak, że tym razem jest inaczej dzięki „degeneracji” dominującego obozu nacjonalistycznego, „pochłoniętej do samokontroli”, a także „kryzysowi zaufania” pozostałej części opozycji.

Rządząca koalicja PiS z dwoma mniejszymi ugrupowaniami sojuszniczymi jest podzielona siłami odśrodkowymi i bije w sondażach o prawie całkowitym zakazie aborcji, a także o tym, jak poradzić sobie z odrodzeniem się aborcji. pandemię – obie z trudem przejęła Platforma Obywatelska (PO), największa partia opozycyjna w parlamencie.

Ten polityczny chaos sprzyjał Hołowni.

Wystartował w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich, zajmując trzecie miejsce z 14 procentami głosów w pierwszej turze. Jego rodząca się partia Polska 2050 nie wzięła jeszcze udziału w żadnych wyborach, ale zdobył już pięciu opozycyjnych parlamentarzystów i senatora.

Obecnie rejestrowana Polska 2050 jest obecnie najpopularniejszym ugrupowaniem opozycyjnym. Gdyby dziś odbyły się wybory parlamentarne, potrzebne byłyby 22 proc. Głosów, stając się głównym przeciwnikiem PiS, prowadzącym z 35 proc.

Wstrząsy

Głównym atutem Polski 2050 jest przełamanie duopolu PiS-PO, w którym polska polityka pogarsza się od prawie dwóch dekad. PiS rządził w latach 2005-2007, a następnie Platforma Obywatelska, która rządziła krajem do 2015 roku, po czym Prawo i Sprawiedliwość ponownie przejęło władzę.

To sprawiło, że Hołownia porównał ten moment do Baracka Obamy i fali narodowej i globalnej euforii, która sprawiła, że ​​objął prezydenturę w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku.

„Czuję, że zbliżamy się do końca prezydentury Busha, kiedy wszyscy czekają na nadzieję i tę partię, która jest w stanie zainspirować, że zwycięży” – powiedział Hołownia.

W przeciwieństwie do Obamy, Hołownia wykorzystuje swój status celebryty do budowania ruchu politycznego – podobnie jak Donald Trump i komik telewizyjny, który został prezydentem Ukrainy, Wołodymyr Zełenskiy. Zaczynał jako reporter i publicysta polityczny, zanim spędził dekadę nad polską wersją Mam Talent – dzięki czemu stał się powszechnie znany. Prowadził także programy telewizyjne o tematyce etycznej i religijnej – pasujące do jego centroprawicowych poglądów chadeckich.

READ  SRU Hosting Author Judy Batalion for Holocaust Remembrance Program, 22 marca

To daje mu potencjalną przestrzeń w polskiej polityce, na lewo od prawicowych nacjonalistów, którzy rządzą rządem, i na prawo od większości innych partii opozycyjnych – coś, co może dobrze pasować do wciąż bardzo konserwatywnego i religijnego społeczeństwa.

Twierdzi, że jego ugrupowanie różni się od Prawa i Sprawiedliwości „poszanowaniem prawa i konstytucji, którego PiS zupełnie nie ma” – kwestia, która spowodowała konflikt Warszawy z Brukselą. Ich poglądy są znacznie bliższe istniejącej opozycji, z rozmowami o przyszłych sojuszach strategicznych.

Jeśli chodzi o politykę, Polska 2050 koncentrowała się na politycznie akceptowalnych przyszłych tematach, takich jak zmiany klimatyczne, uczynienie polskiej gospodarki zależnej od węgla bardziej ekologiczną i odnowienie usług publicznych, takich jak edukacja.

Mówi, że chodzi o to, aby „myśleć w kategoriach pokoleń”, a nie krótkoterminowych cykli rządowych, „stąd nazwa Polska 2050”. Hołownia obiecuje też oczyścić szeregi z nadętej administracji publicznej i firm państwowych, tradycyjnie pełnych zwolenników jakiejkolwiek partii rządzącej krajem.

„Każdy polityk partii rządzącej ma na swoim koncie 50 innych osób… Nepotyzm polityczny jest jedną z najgorszych rzeczy, które przydarzyły się polskiej polityce w ciągu ostatnich 30 lat” – powiedział. „Możemy wejść i powiedzieć im z czystym sumieniem:„ Przepraszam, to już koniec ”.

Jednak poglądy partii na bardziej kontrowersyjne tematy, takie jak polityka gospodarcza – podczas gdy Polska napotyka spowalniającą pandemię w obliczu jednej z najwyższych w UE stóp inflacji – wciąż wymagają uszczegółowienia.

„Przyjęliśmy zasadę, zgodnie z którą będziemy stopniowo rozpakowywać nasz szczegółowy manifest zgodnie z określonym harmonogramem” – powiedział Hołownia, kierując się podejściem do menu degustacyjnego, które ma zachęcać do debaty nad każdym daniem.

Jednak w obliczu szalejących sporów w koalicji rządzącej PiS – i dwóch z trzech liderów partii koalicyjnych sugerujących, że wybory rozpoczną się w 2023 r. – Hołownia może być zmuszona do przyspieszenia usług.

„W polityce ostatnich tygodni mam wrażenie, że gram w szachy i pięć razy dziennie ktoś zmienia moją szachownicę” – przyznaje Hołownia, który uważa, że ​​wcześniejsze głosowanie jest prawie pewne. Jednak sceptycy uważają, że lider PiS Jarosław Kaczyński będzie ostrożny, gdy będzie nawoływał do przedterminowych wyborów; kiedy to zrobił w 2007 roku, stracił władzę.

READ  Oficer Wojska Polskiego odpowiedzialny za podstawowy personel w nowej placówce APS-2 w Powidzu | Artykuł

Hołownia częściowo wypełniła pustkę pozostawioną przez Platformę Obywatelską, która jest bezcelowa od czasu odejścia byłego premiera i przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, przegranego w sześciu kolejnych wyborach PiS. Jej liderowi, Borysowi Budce, brakuje charyzmy Tuska i nie potrafił zaprezentować się jako przekonujący przywódca wszystkich sił anty-PiS.

Podczas gdy Polska 2050 nadal uwodzi parlamentarzystów z PO i lewicy, o osłabienie szans na pokonanie PiS zarzuca się partii lewicowej – Hołowni.

„Szymon Hołownia chciał zmienić polską politykę, ale to tylko zmieniło [party] barwy parlamentarzystów opozycji ”- napisał LINK Cezary Tomczyk, kierujący klubem parlamentarnym PO.

Szachy przeszłość

Choć w sondażach hołownia zyskuje na popularności, lista debiutantów politycznych w Polsce jest sygnałem ostrzegawczym.

Ostrzegawcze historie ostatnich lat dotyczą Ryszarda Petru, ekonomisty, którego liberalna partia Nowoczesna zdobyła w 2015 roku 7,6 proc. Głosów i zyskała w sondażach. Widział siebie jako lidera opozycji i przyszłego premiera, zanim został obalony osobistym skandalem.

Janusz Palikot, którego liberalna i antyklerykalna partia zdobyła w 2011 r. 10 proc. Głosów, nie przeprowadził obiecanych reform i od tego czasu powrócił do prowadzenia biznesu napojowego.

Otwarcie gej Robert Biedroń, który w zeszłym roku został kandydatem na prezydenta lewicy, ale otrzymał rozczarowujące 2 proc. Głosów, jako poseł do Parlamentu Europejskiego rozpadł się w bańce brukselskiej, pozostawiając swoją wiosenną partię pochłoniętą Lewica koalicja.

„Generalnie partie nazwane imionami ich założycieli nie kończą się dobrze” – powiedział Wojciech Szacki, szef wydziału politycznego warszawskiej grupy analitycznej Polityka Insight. „Te partie są bardzo podatne na błędy swoich przywódców”.

Hołownia przyznaje, że „uczynienie lidera niezastąpionym” będzie „jednym z głównych wyzwań ruchu”.

Ale dodaje: „Ja nie jestem drugim Palikotem, ani trzecim Petru, ani piątym Robertem Biedroniem. Jestem pierwszym Szymonem Hołownią i postaram się nie powtarzać jego błędów. „

Dziennikarz Marcin Makowski powiedział, że Hołownia, która dwukrotnie próbowała zostać księdzem, powinna być traktowana jako coś nowego.

READ  Rozległa retoryka Putina niewiele wskazuje, gdzie leżą jego prawdziwe intencje.

„Nie widzieliśmy jeszcze w polskiej polityce świeckiego kaznodziei” – powiedział.

Makowski dodał, że Hołownia włożył specjalny akcent do swojej polityki w showbiznesie poprzez codzienne transmisje w mediach społecznościowych i bezpośrednie zaangażowanie kibiców. Służy centroprawicowej publiczności, wielu z nich to niegłosujący, konsternowani PiS za łamanie konstytucji, próbujący przejąć kontrolę nad mediami i sądami oraz rozpętający wieloletni konflikt z Brukselą, ale niekomfortowo z liberałami i lewicowe poglądy głównych partii opozycyjnych.

To Twój osobisty apel, który napędza wzrost wyników w sondażach Twojej partii.

„Jego autentyczność jest na razie siłą, ale może być słabością w najbliższych dziesięcioleciach” – powiedział Makowski.

Długa gra

Polską politykę zahipnotyzuje perspektywa porażki PiS w trzeciej kadencji – czy to w 2023 roku, czy wcześniej.

– Jeśli PiS nie uzyska większości, możemy uznać Szymona Hołownię za kandydata na premiera – powiedział Szacki.

Wydaje się, że to również widok z biura Hołowni na piątym piętrze z widokiem na Wisłę. Mimo że w sondażach udało mu się wyprzedzić główne partie opozycyjne, Polska 2050 nadal nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla obozu rządowego.

W Polsce 2050 brakuje regionalnych struktur, które byłyby w stanie zmierzyć się z siecią PiS liczącą około 40 tys. Działaczy. Ruch Hołownia ma obecnie 1500 formalnie zarejestrowanych członków i 25 000 wolontariuszy w swojej bazie danych. Ma również wspólne finansowanie i sponsorów.

Na razie Hołownia została lekko potraktowana przez PiS i uniknęła ataków telewizji publicznej TVP, która idzie na wojnę z politykami zagrażającymi partii rządzącej. – Było świetnie, jak wyrywa wyborców z opozycji… ale gdy dorośnie, będzie przyciągał kolejnych wrogów – powiedział Szacki.

Hołownia przyznaje, że gra bywa trudniejsza. „Nie liczę na ciągłość tego traktowania, bo jest polityczny i nieugięty, a często udowadniają, że potrafią wykorzystać cały aparat państwa do zniszczenia kogoś, kto zagraża ich interesom”.

„Nasza organizacja musi teraz przejść przez wszystkie choroby wieku dziecięcego, aby uzyskać odporność… Kiedy dojdziemy do 2050 roku, zmienimy nazwę na 2070” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *