Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski Duda mówi, że planowana baza amerykańska zwiększy bezpieczeństwo ze strony Rosji

Published

on

WARSZAWA, 29 czerwca (Reuters) – Prezydent Polski w środę powitał amerykańską obietnicę utworzenia kwatery głównej 5. Armii w kraju jako urzeczywistnienie od dawna snutego marzenia, które poprawiłoby jej bezpieczeństwo, wysyłając wyraźny sygnał odstraszania wysłany do Rosji .

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę na szczycie NATO w Madrycie, że Stany Zjednoczone wzmocnią swoje siły i sprzęt w Europie oraz utworzą nową stałą kwaterę główną armii w Polsce, aby reagować na potencjalne nowe zagrożenia ze strony Rosji po inwazji na na Ukrainę. Kontynuuj czytanie

„To jest wiadomość, na którą czekaliśmy od dawna” – powiedział na konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda. „Jest to fakt, który znacznie wzmacnia nasze bezpieczeństwo… w trudnej sytuacji, w jakiej się znajdujemy”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Od czasu aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w 2014 roku, Polska postrzega wzrost sił NATO na wschodniej flance zachodniego sojuszu jako kluczowy dla bezpieczeństwa Europy Środkowej w obliczu rosnącej asertywności Rosji. Od dawna szuka stałej bazy wojskowej USA na swojej ziemi.

„To, co wielu wydawało się niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

„Mamy STAŁA amerykańską obecność w Polsce… To także wyraźny sygnał dla Moskwy.”

Biden odwiedził Polskę w marcu i powiedział stacjonującym tam oddziałom amerykańskim, że są „w środku walki między demokracjami a oligarchami”.

Jarosław Kaczyński, lider polskiej partii rządzącej, powiedział w kwietniu, że Warszawa jest otwarta na posiadanie amerykańskiej broni nuklearnej na swojej ziemi i z radością powita 50-procentowy wzrost amerykańskich oddziałów w Europie. Jego wypowiedzi zostały skrytykowane przez Kreml. Kontynuuj czytanie

Zanim wybuchły napięcia między Rosją a Zachodem w związku z Ukrainą, armia amerykańska miała w Polsce około 4500 żołnierzy zarówno w ramach NATO, jak i bilateralnych, stacjonujących głównie na zachodzie kraju na zasadzie rotacji.

READ  Polska egzekwuje nowe prawo medialne i rozgniewała USA

Od tego czasu Waszyngton tymczasowo rozmieścił w Polsce dodatkowe wojska i sprzęt, a NATO ogłosiło w czerwcu, że sojusz ma obecnie stacjonujących w Polsce 11 600 żołnierzy z innych krajów, w tym siły z innych członków NATO, takich jak Wielka Brytania.

W 2018 r. Polska granicząca z Ukrainą i bliskim sojusznikiem Rosji Białorusią zaproponowała nazwanie bazy wojskowej na cześć ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa w zamian za ustanowienie tam przez niego stałej obecności.

Jednak „Fort Trump” nigdy się nie zmaterializował.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Pisanie: Andrew Osborn Pod redakcją Williama Macleana i Petera Graffa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.