Polska rozpoczęła eksploatację pływającego projektu solarnego w portowym mieście Gdańsk. System zlokalizowany jest na sztucznym zbiorniku retencyjnym wód opadowych na terenie parku przemysłowego Pomorskie Centrum Inwestycyjne. To jeden z pierwszych pływających projektów fotowoltaicznych w Polsce.

W skład instalacji wchodzi 110 modułów dwustronnych nieznanego producenta o łącznej mocy 49,5 kW. To używa Izygenertechnologia pływającej platformy. Według doniesień lokalnych mediów jest to pierwsza w Polsce pływająca instalacja fotowoltaiczna z wykorzystaniem pływającej platformy europejskiego producenta.

Projekt pilotażowy został sfinansowany przez Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego.

„Inwestycja ma charakter pilotażowy, co pozwoli na ocenę tej technologii przed podjęciem ewentualnej decyzji o rozszerzeniu rozwiązania na nasze tereny inwestycyjne” – powiedział Maciej Cieślik, członek Rady Programowej agencji.

System zbudował polski specjalista od pływających paneli fotowoltaicznych, firma Antamion. Zaopatruje w energię słoneczną pobliski kompleks biurowców. Kolejny pływający projekt fotowoltaiczny w Polsce rozpoczął działalność w listopadzie 2021 roku i został zbudowany przez chińską firmę Mibet Energy.

Ta treść jest chroniona prawem autorskim i nie może być dalej wykorzystywana. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać niektóre z naszych treści, skontaktuj się z nami pod adresem: [email protected]