Connect with us

Świat

Harry Kane z Anglii i kilku innych europejskich kapitanów powiedziało, że nie powinni nosić opaski „OneLove” na Mistrzostwach Świata

Published

on

Harry Kane z Anglii i kilku innych europejskich kapitanów powiedziało, że nie powinni nosić opaski „OneLove” na Mistrzostwach ŚwiataCNN

Kapitanowie kilku europejskich drużyn nie będą nosić Bransoletki OneLove w Mistrzostwa Świata w Katarze ze względu na ryzyko otrzymania żółtych kartek.

Anglia, Holandia, Belgia, Dania, Niemcy, Szwajcaria i Walia powinny przyłączyć się do kampanii OneLove w celu promowania integracji i walki z dyskryminacją.

Jednak stowarzyszenia tych krajów oświadczyły w poniedziałkowym oświadczeniu, że opaska – na której znajduje się pasiaste serce w różnych kolorach, reprezentujące wszystkie pochodzenie, pochodzenie, płeć i tożsamość seksualną – nie będzie noszona w Katarze.

„FIFA [football’s global governing body] Było bardzo jasne, że jeśli nasi kapitanowie będą nosić opaski na boisku, zostaną nałożone sankcje sportowe” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.

„Jako federacje narodowe nie możemy narażać naszych zawodników na sankcje sportowe, w tym ostrzeżenia, dlatego poprosiliśmy kapitanów, aby nie próbowali nosić opasek na meczach Mistrzostw Świata FIFA”.

„Byliśmy gotowi zapłacić grzywny, które normalnie byłyby nakładane za naruszenie sprzętu i byliśmy mocno zaangażowani w noszenie opaski. Nie możemy jednak stawiać naszych zawodników w sytuacji, w której są ostrzegani, a nawet zmuszani do opuszczenia boiska” – napisano w oświadczeniu.

Decyzja o nieprezentowaniu opaski w Katarze zapada na kilka godzin przed pierwszym meczem Anglii z Iranem, podczas gdy Walia zmierzy się ze Stanami Zjednoczonymi i Holandią przeciwko Senegalowi w poniedziałek.

Kraje stwierdziły, że są „sfrustrowane” tym, co ich zdaniem było „bezprecedensową” decyzją FIFA o sankcjonowaniu kapitanów za noszenie opaski.

„We wrześniu napisaliśmy do FIFA, że chcielibyśmy nosić opaskę One Love, aby aktywnie wspierać integrację w piłce nożnej, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Nasi zawodnicy i trenerzy są rozczarowani – są zdecydowanymi orędownikami integracji i pokażą swoje wsparcie w inny sposób”.

Francja była częścią kampanii trwającej cały sezon, ale w zeszłym tygodniu kapitan Hugo Lloris powiedział dziennikarzom, że będzie „szanował” lokalną kulturę podczas turnieju.

READ  Ekstremalne wiatry w Turcji zabijają 6 osób i ranią 52

Tymczasem Holenderski Związek Piłki Nożnej powiedział w poniedziałek, że jest „głęboko rozczarowany”, że kapitan Virgil van Dijk otrzyma żółtą kartkę, jeśli będzie nosił opaskę na boisku.

Przed mundialem Katar – gdzie Homoseksualizm jest nielegalny i grozi mu do trzech lat więzienia – spotkał się z krytyką za swoje stanowisko w sprawie praw osób LGBTQ.

Raport Human Rights Watch opublikowany w zeszłym miesiącu udokumentował przypadki, w których katarskie siły bezpieczeństwa arbitralnie aresztowały osoby LGBT i „znęcały się nad nimi w areszcie”.

Jednak kraj nalegał, aby „każdy był mile widziany” na turnieju, dodając w oświadczeniu dla CNN w tym miesiącu, że „nasze osiągnięcia pokazały, że serdecznie powitaliśmy wszystkich ludzi, niezależnie od ich pochodzenia”.

W oświadczeniu wysłanym do CNN w zeszłym tygodniu w imieniu Supreme Committee for Delivery & Legacy (SC), który był odpowiedzialny za nadzorowanie projektów infrastrukturalnych i planowanie Mistrzostw Świata od momentu powstania w 2011 roku, powiedział, że jest zaangażowany w „inkluzywną i niedyskryminacyjne” mistrzostwa świata, zauważając, że kraj był gospodarzem setek międzynarodowych i regionalnych wydarzeń sportowych od czasu przyznania mistrzostw świata w 2010 roku.

Zanim kraje ogłosiły, że ich kapitanowie nie będą nosić opasek w Katarze, FIFA przedstawiła własną kampanię „Bez dyskryminacji”, mówiąc, że wszyscy 32 kapitanowie będą mieli możliwość noszenia opasek związanych z kampanią.

„Rozmawiałem z krajem na ten temat [Qatar] najwyższych przywódców” – powiedział prezydent FIFA Gianniego Infanta na sobotniej konferencji prasowej.

„Potwierdziliście i ja mogę potwierdzić, że wszyscy są mile widziani. Jeśli ktoś mówi coś przeciwnego, to nie jest to opinia kraju, a już na pewno nie opinia FIFA.

Decyzja FIFA o nałożeniu sankcji na graczy za noszenie opaski „OneLove” wywołała jednak gniew, ponieważ Stowarzyszenie Kibiców Piłki Nożnej, które reprezentuje kibiców piłki nożnej w Anglii i Walii, stwierdziło, że czuje się „oszukane”.

READ  Naukowcy odkrywają ogromny „ocean” w pobliżu jądra Ziemi

„Od 2010 roku zadajemy pytania o to, czy Katar nadaje się do organizacji mistrzostw świata” – powiedział FSA w oświadczeniu.

„Wszyscy widzieli, że to nadchodzi i to niesamowite, że rano w dniu otwarcia mistrzostw świata w Anglii FIFA cenzuruje graczy… którzy chcą szerzyć pozytywne przesłanie”.

Tymczasem Steve Cockburn, szef ds. sprawiedliwości gospodarczej i społecznej w Amnesty International, zwrócił uwagę, że „porozumienia w sprawie opasek na rękę i lepszej ochrony społeczności LGBT powinny zostać osiągnięte już dawno temu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *