Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski bank centralny w trybie wyczekiwania, mówi prezes

Published

on

Autor: Anna Kopper

WARSZAWA – Narodowy Bank Polski (NBP) poczeka do swojej kolejnej prognozy inflacji w listopadzie, zanim zdecyduje, czy potrzebne jest dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, powiedział w czwartek jego prezes po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) postanowił pozostawić stopy procentowe bez zmian.

Środowa decyzja o pozostawieniu głównej stopy procentowej bez zmian na poziomie 6,75% nastąpiła po serii 11 prostych podwyżek i sprawiła, że ​​rynki zaczęły się zastanawiać, czy ruch ten oznacza koniec cyklu, czy też decydenci po prostu się wstrzymali.

„To przerwa w cyklu podwyżek, ale nie formalne zakończenie cyklu podwyżek” – powiedział Adam Glapiński na konferencji prasowej.

„Kolejny raport o inflacji zostanie opublikowany w listopadzie, który jest… najważniejszym dokumentem, który pozwala spojrzeć na nadchodzące kwartały w najlepszy możliwy sposób”.

Glapiński powtórzył swój pogląd, że inflacja w Polsce jest spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi, ale powiedział, że są oznaki, że szoki na rynku surowców, które napędzały wzrost cen, słabną i spodziewa się, że inflacja obniży się w 2023 roku.

Złoty złagodniał, gdy Glapiński przemawiał, spadając o 1,36% w stosunku do euro do 1500 Czas środkowoeuropejski.

„Teoretycznie jest NBP Prezes stwierdza, że ​​to nie koniec cyklu podwyżek, ale złoty osłabił się od początku konferencji, ponieważ wiele innych wypowiedzi prezesa sugeruje, że koniec jest bliski”. ING Analitycy powiedzieli na Twitterze.

„Dużo słyszymy o czynnikach dezinflacyjnych, ale niewiele o ryzyku inflacji, co może być niepokojące”.

Polska decyzja o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian nastąpiła, gdy inne banki centralne w Europie Środkowej zasygnalizowały koniec cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Na Węgrzech bank centralny podniósł stopy procentowe o 125 punktów bazowych więcej niż oczekiwano do 13% we wrześniu, ale powiedział, że zakończy cykl podwyżek stóp w warunkach słabnącej gospodarki, podczas gdy decydenci w Czechach utrzymali stopy na stałym poziomie 7,00% po raz drugi z rzędu.

READ  Piłka nożna Polska Belgia Liga Narodów | Sporty
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.