Connect with us

Gospodarka

Dzisiejsza runda wiadomości w Polsce – Pierwsze wiadomości

Published

on

Dzisiejsze wiadomości zbliżają się do Polski
Kalbar/TFN

Zacznij dzień od podsumowania dzisiejszych najważniejszych artykułów z wiodących polskich serwisów informacyjnych.

Wyborcza.pl – Największy dziennik Gazeta Wyborcza poinformowała o nowym projekcie ustawy, która pozwoliłaby na przebudowę biurowców i centrów handlowych na mieszkania. Według przepisów rządowych taka budowa nie wymagałaby zgodności z planami zagospodarowania przestrzennego. Z kolei budowniczowie musieliby scedować gminom 5 proc. nowych mieszkań. Piotr Łopusiński z firmy doradczej Avison Young powiedział, że taka zmiana byłaby bardzo kosztowna ze względu na różne standardy budowlane.

rp.pl – Dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że polski rząd nie może zmuszać gmin do wykonywania zadań, które nie leżą w ich kompetencjach. Zdaniem przedstawicieli rządu samorządy powinny skutecznie zachęcać swoich mieszkańców do kupowania węgla. Polska w dużym stopniu opiera się na węglu w produkcji energii i boryka się z niedoborami z powodu embarga na rosyjski węgiel nałożonego po inwazji Rosji na Ukrainę. Zdaniem prawnika prof. Huberta Izdebskiego z Uniwersytetu SWPS w Warszawie samorządy nie mogą legalnie prowadzić działalności gospodarczej poza mediami. Dodał, że dostarczanie węgla obywatelom nie jest wymieniane jako taka działalność.

RMF24.pl – Największa rozgłośnia radiowa rozeszła się po konferencji prasowej prezesa Banku Centralnego Adama Glapińskiego o szybkim osłabieniu złotego. Rada Polityki Pieniężnej (RPP), organ ustalający stopy procentowe polskiego banku centralnego, niespodziewanie przerwała w środę cykl podwyżek i pozostawiła referencyjną stopę procentową na poziomie 6,75 proc., mimo rosnącej inflacji. W czwartek Glapiński powiedział, że ostatni cykl podwyżek stóp został wstrzymany i formalnie się nie zakończył. Według RMF, wartość złotego gwałtownie spadła w ciągu kilku minut po konferencji prasowej. Radio dodało, że inwestorzy spodziewają się podwyżek stóp jako sposobu na walkę z wysoką inflacją. Według wstępnych szacunków GUS, wskaźnik CPI wzrósł we wrześniu o 17,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

TVPInfo.pl – W państwowym kanale informacyjnym TV pojawiła się informacja, że ​​szef białoruskiej straży powietrznodesantowej przewidział prowokacje graniczne ze strony Polski. Powiedział białoruskiej gazecie Minskaja Prawda, że ​​polscy pogranicznicy strzelali w powietrze i krzyczeli. Ostrzegł, że jeśli sytuacja się pogorszy, „Mińsk zareaguje natychmiast”. W zeszłym roku Polska oskarżyła Białoruś o celowe przewożenie migrantów na Białoruś, a następnie przepychanie ich przez granice z krajami UE, aby zdestabilizować blok.

READ  Konsekwencje rosyjskiej blokady zbożowej | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.