Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zwiększa zakupy złota Polska zwiększa zakupy złota

Published

on

Polska zwiększa zakupy złota Polska zwiększa zakupy złota

Polska znów kupuje złoto.

Narodowy Bank Polski dodał w kwietniu do swoich rezerw prawie 15 ton złota. według banku, wydany w zeszłym tygodniu. Był to największy wzrost rezerw kraju od czerwca 2019 r., kiedy to bank zwiększył swoje rezerwy o prawie 100 ton.

Zakup zwiększył wartość polskich rezerw złota z 14,55 mld USD do 15,52 mld USD.

Polska oficjalne zasoby złota Miejsce 22. co do wielkości na świecie. Złoto stanowi około 8,5% całkowitych rezerw Banku Polskiego.

Jesienią 2021 roku prezes Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że bank centralny zamierza zwiększyć swoje rezerwy o 100 ton złota w 2022 roku. Nie jest jasne, dlaczego bank tego nie wdrożył. Ten niedawny zakup może zasygnalizować początek kolejnej rundy zakupów, aby osiągnąć cel 100 ton.

W 2021 roku Glapiński mówił, że posiadanie złota to kwestia bezpieczeństwa i stabilności finansowej.

Złoto zachowuje swoją wartość, nawet jeśli ktoś odetnie zasilanie globalnego systemu finansowego, niszczenie tradycyjnych aktywów na podstawie elektronicznych zapisów księgowych. Oczywiście nie spodziewamy się, że tak się stanie. Ale jak mówi przysłowie: przezorny jest zawsze pewny. A bank centralny musi być przygotowany nawet na najgorsze okoliczności. Dlatego też widzimy szczególne miejsce dla złota w naszym procesie zarządzania walutami”.

Następnie omówił zalety złota jako inwestycji.

Wreszcie, złoto jest wolne od ryzyka kredytowego i nie może zostać zdewaluowane przez politykę gospodarczą danego kraju. Jest również niezwykle trwały i praktycznie niezniszczalny.

Glapiński zasugerował też, że za decyzją o zwiększeniu rezerw złota stały obawy o stabilność dolara.

Złoto charakteryzuje się stosunkowo niską korelacją z głównymi klasami aktywów – w szczególności z dolarem amerykańskim, który dominuje w portfelu rezerw NBP – co oznacza, że ​​włączenie złota do rezerw zmniejsza ryzyko finansowe związane z inwestowaniem.”

READ  Polki wyjeżdżają za granicę na aborcję przed zmianą prawa

Trend w kierunku dedolaryzacji tylko przyspieszył od czasu wypowiedzi Glapińskiego.

Polska też repatriował 100 ton złota z Anglii w 2019 roku.

„Złoto symbolizuje siłę kraju” Glapiński powiedział wówczas dziennikarzom.

Banki centralne na całym świecie gromadziły złoto przez ostatnie dwa lata. Po rekordowym 2022 roku rezerwy złota banku centralnego wzrosły o 228 ton w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku. rekord Q1. To o 38% więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w pierwszym kwartale 2013 roku.

Całkowity zakup złota przez bank centralny w 2022 r wyniosła 1136 ton. Był to najwyższy poziom zakupów netto w historii od 1950 r., w tym od czasu dekonwersji dolara na złoto w 1971 r. Był to 13. rok z rzędu, w którym banki centralne dokonały zakupów netto złota.

Według Światowej Rady Złota istnieją dwa główne powody, dla których banki centralne kupują złoto – jego wydajność w czasach kryzysu oraz jego rola jako długoterminowego magazynu wartości.

Nic więc dziwnego, że w roku naznaczonym niepewnością geopolityczną i szalejącą inflacją banki centralne zdecydowały się kontynuować dodawanie złota do swoich skarbców i to w przyspieszonym tempie”.

Z Schiffgold przez Zerohedge.com

Inne najlepsze odczyty z Oilprice.com:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *