Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zwalnia dowódcę wojskowego Eurokorpusu

Published

on

Polska zwalnia dowódcę wojskowego Eurokorpusu

Generał porucznik Jarosław Gromadziński, który w zeszłym roku został pierwszym Polakiem na czele Eurokorpusu, został zwolniony.

REKLAMA

Władze poinformowały w środę, że Polska zwolniła polskiego dowódcę europejskiej jednostki wojskowej szybkiego reagowania Eurokorps w ramach niedawno wszczętego w jego sprawie śledztwa kontrwywiadu wojskowego.

W oświadczeniu Ministerstwa Obrony Narodowej podano, że pojawiły się nowe informacje w sprawie gen. broni Jarosława R. Gromadzińskiego i wszczęto śledztwo w sprawie jego poświadczenia bezpieczeństwa.

Gromadzińskiemu nakazano pilny powrót z siedziby Eurokorpusu w Strasburgu we Francji i natychmiast wyznaczono następcę – podało ministerstwo. Nie podano żadnych dalszych szczegółów, a Gromadzińskiego nie udało się uzyskać komentarza.

Niemcy i Francja utworzyły korpus w 1992 r., aby wspierać różne misje Unii Europejskiej i NATO. Do sześciu państw ramowych zalicza się także Belgię, Hiszpanię, Luksemburg i Polskę, natomiast państwa stowarzyszone to Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja.

Eurokorpus brał udział w misjach stabilizacyjnych i bezpieczeństwa na Bałkanach i w Afganistanie, a także misjach szkoleniowych w całej Afryce.

READ  Sąd likwiduje pierwszą w Polsce strefę czystego transportu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *