Connect with us

Sport

Polska zbliża się do zatwierdzenia planu naprawy UE, ale napięcia pozostają

Published

on

Autorzy: Alan Charlish i Paweł Florkiewicz

WARSZAWA (Reuters) – Polska zbliżyła się we wtorek do ratyfikacji przepisów niezbędnych dla Funduszu Odzyskiwania COVID-19 w Unii Europejskiej po tym, jak premier powiedział, że rząd go zatwierdził i zgodził się na propozycje opozycji dotyczące sposobu wydawania pieniędzy.

Wszyscy 27 członków UE muszą ratyfikować decyzję bloku o podniesieniu pułapu krajowych składek do budżetu UE, tak aby mógł pożyczyć 750 miliardów euro (905,78 miliardów dolarów) potrzebnych do wdrożenia funduszu naprawczego.

Jednak podziały w rządzącej koalicji Zjednoczonej Prawicy w Polsce w związku z planem wymusiły poparcie opozycji, a nawet zwiększyły możliwość przedterminowych wyborów, jeśli rząd nie może osiągnąć większościowego udziału w parlamencie, co zwiększyłoby poczucie niestabilności sojuszu, który ma. zmagałem się od miesięcy.

– Dziś trzeba z całą energią podkreślić, że od tego, czy uda się zaakceptować te fundusze, zależy od tempa przezwyciężenia kryzysu COVID – powiedział dziennikarzom po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że ustawa trafi teraz do parlamentu.

Jedna Polska, młodszy partner koalicji rządzącej, jest przeciwna unijnemu planowi naprawy, zgodnie z którym Polska w większości katolicka mogłaby zostać zmuszona do przyjęcia środków liberalnych, takich jak małżeństwa homoseksualne i zadłużenie się.

Partia powtórzyła swój sprzeciw wobec Funduszu Odbudowy we wtorek, ale stwierdziła, że ​​pozostaje wierna koalicji, która mimo różnic podziela „wspólną wizję ojczyzny”.

Spotkanie rządu z lewicowym blokiem parlamentarnym zaowocowało porozumieniem w sprawie propozycji wydatkowania środków, w tym budowy 75 tys. Mieszkań na wynajem w Polsce, inwestycji w szpitale oraz pomocy sektorom najbardziej dotkniętym pandemią.

Partie opozycyjne nie zgadzały się co do tego, czy dać podzielonemu rządowi głosy potrzebne do przyjęcia ustaw. Niektórzy twierdzą, że kwestia ta powinna zostać wykorzystana do przeprowadzenia przedterminowych wyborów.

READ  Mikaela Shiffrin trafia na pierwsze strony gazet w programie telewizyjnym poświęconym sportom zimowym w tym tygodniu

(1 USD = 0,8280 euro)

(Relacje Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Anny Koper i Agnieszki Barteczko, montaż: Susan Fenton i Mark Heinrich)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *