Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zaostrzy kontrole na granicy z Białorusią po tym, jak Estonia ostrzega przed rosyjskim zagrożeniem dla Europy Wschodniej

Published

on

Polska zaostrzy kontrole na granicy z Białorusią po tym, jak Estonia ostrzega przed rosyjskim zagrożeniem dla Europy Wschodniej

Polska i Białoruś dzielą granicę o długości 418 km, a oba kraje oddziela ogrodzenie o długości 186 km, którego koszt wynosi ponad 350 milionów euro.

REKLAMA

Po tym, jak w zeszłym tygodniu premier Polski Donald Tusk ogłosił, że jego kraj będzie dalej uszczelniał i wzmacniał granicę z Białorusią w celu poprawy bezpieczeństwa wewnątrzeuropejskiego i wspólnego, ambasador Estonii w Polsce przestrzegł przed niebezpieczeństwami wynikającymi z niedoceniania intencji Rosji.

Miko Haljas powiedział Euronews, że według estońskiego wywiadu zagranicznego Rosja prawdopodobnie w ciągu trzech–czterech lat zreorganizuje swoje zdolności wojskowe, dodając, że jest to niezbędne dla Europy Ukraina Aby pokonać agresywną wojnę Rosji.

„Jeśli uda nam się pomóc Ukrainie na tyle, aby zwyciężyła, zmienimy także plany Rosji, a stamtąd Estonii, Łotwy, Litwy i Polski. Przyjęliśmy tego rodzaju rolę przywódczą, więc musimy być tymi, którzy to zrobią. „Staram się też inspirować innych, aby oni również mogli działać z szybkością, która jest istotna” – powiedział.

Agnieszka Legucka, ekspert ds. Rosji w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, powiedziała Euronews, że Moskwa szerzy dezinformację na temat Wschodu NATO Członkowie o zwiększeniu wsparcia dla mobilizacji wojskowej.

„Rosja twierdzi, że Polska ma ambicje imperialne i że Polska chciałaby na przykład zająć część Ukrainy lub Białorusi, co nieco przekonało opinię publiczną”. [Russian and Belarusian citizens] że Rosja i Białoruś potrzebują większej armii” – powiedziała.

Estonia i Polska graniczą z Rosją, podczas gdy Polska graniczy także z Ukrainą, a także z Białorusią, z którą dzieli granicę o długości 418 km. Granica o długości 186 kilometrów jest wzmocniona płotem, który w celu oddzielenia obu krajów zbudowano kosztem ponad 350 milionów euro.

Tusk powiedział w zeszłym tygodniu, że zarówno Polska, jak i Finlandia chcą współpracować z innymi narodami w celu wzmocnienia swoich granic i obrony.

READ  Zwiniarz, Iława. Ciała pary zostały znalezione przez lekarzy w jeziorze

Tusk, który w zeszłym miesiącu wrócił do władzy w Polsce, chce pokazać, że zmiana rządu nie oznacza zmiany polityki wobec Ukrainy.

Polska przystąpiła niedawno do tzw. „wojskowego układu Schengen”, europejskiej inicjatywy mającej na celu usprawnienie mobilności wojsk pomiędzy uczestniczącymi państwami.

Porozumienie, podpisane także przez Niemcy i Holandię, jest zarówno gestem solidarności z Ukrainą, jak i konkretnym krokiem w kierunku większego bezpieczeństwa europejskiego.

Wiceminister spraw zagranicznych Polski Andrzej Szejna powiedział Euronews, że Polska proponuje system kontroli granicznej na granicy z Białorusią, obejmujący m.in. obrotowe kamery monitorujące przepływ migrantów.

Przywódcy UE od dawna oskarżają Rosję i Białoruś o ułatwianie nielegalnej migracji na ich terytoriach Granice jako taktykę „wojny hybrydowej”.

Aby zobaczyć pełny raport, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *