Connect with us

Nauka

Polska zamierza wypuścić na wzgórzu fałszywą kolonię marsjańską

Published

on

Polska zamierza wypuścić na wzgórzu fałszywą kolonię marsjańską

Autor: Dave Mosher

Na szczycie zalesionego pasma górskiego w południowej Polsce wkrótce rozpocznie się misja na powierzchnie Marsa i Księżyca.

Dwutygodniowa misja to oczywiście tylko symulacja, ponieważ żadna istota na Ziemi nie jest przygotowana do zamieszkiwania głębokiego kosmosu. Jednak eksperyment – ​​nazwany Poland Mars Analogue Simulation 2017 – będzie badał grupę sześciu ochotniczych „analogowych” astronautów pracujących nad realistycznym harmonogramem eksploracji kosmosu, a następnie udostępni te ustalenia każdemu, kto planuje misje załogowe poza Ziemią.

„Ta misja będzie jedną z najbardziej kompleksowych misji analogowych na Marsa, jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Europie” – powiedziała Mina Takla, rzeczniczka misji PMAS 2017, w filmie promującym projekt na YouTube.

Eksperyment, o którym Business Insider po raz pierwszy dowiedział się podczas sympozjum naukowego Dawn of Private Space Science w dniu 4 czerwca, jest prowadzony przez podgrupę Programu Zastosowań Kosmicznych ONZ, w szczególności Grupę ds. Projektów Eksploracji Kosmosu. W projekt zaangażowanych jest kilkunastu partnerów, w tym Towarzystwo Marsowe, Europejska Agencja Kosmiczna i Europejska Fundacja Kosmiczna.

Centralnym elementem projektu jest siedlisko w kształcie czteroramiennej kopuły w wiejskim Rzepienniku Biskupi w Polsce (nie mniej w pobliżu Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi).

Aby zbudować siedlisko, PMAS zebrał datki materialne i pieniądze od sponsorów korporacyjnych, a także zebrał dziesiątki tysięcy dolarów za pośrednictwem witryn finansowania społecznościowego.

Organizatorzy nazwali swoje fałszywe siedlisko Martian Modular Analog Research Station, w skrócie MARS

Jak poinformowała wcześniej Marta Bellon z Business Insider Poland, centralną kopułę Marsa buduje Freedomes — ta sama firma, która zbudowała fikcyjne siedliska na Marsie na potrzeby przebojowego filmu „Marsjanin”.

Według Bellona całą bazę zaprojektował brytyjski architekt Scott Porter.

Kopuła będzie siedzibą główną, a w każdym ramieniu znajdą się różne grupy obiektów: jedna przeznaczona do badań naukowych, druga do kwater osobistych (w tym siłownia), trzecia do przechowywania i systemów, a trzecia do komory dekompresyjnej.

READ  Rynek najmu mieszkań w Polsce: boom czy korzyść? | Biznes | Nowości gospodarcze i finansowe z niemieckiej perspektywy | DW

Ten wciągający film 360 stopni pozwala zwiedzić siedzibę w kształcie kopuły (kliknij i przeciągnij wideo, aby obejrzeć):

Sześciu analogowych astronautów „wyląduje” w habitacie 31 lipca, a następnie będzie w nim pracować, mieszkać i pracować do 13 sierpnia.

Wolontariusze pochodzą z Portoryko, Izraela, Hiszpanii, Francji, USA i Nigerii. Tymczasem większy zespół wsparcia będzie działał jako kontrola misji w Toruniu w północnej Polsce, w tym psychologowie monitorujący astronautów.

„[PMAS 2017] Będzie to jedna z najbardziej międzynarodowych, wielokulturowych i interdyscyplinarnych misji analogowych, jakie kiedykolwiek podjęto, z udziałem członków z ponad 28 różnych krajów i reprezentujących dyscypliny naukowe, od inżynierii po astrofizykę, psychologię, geologię i biologię” – powiedział Takla.

Oprócz przestrzegania rygorystycznego harmonogramu eksperymentów, konserwacji i czasu personelu, kierownicy misji będą symulować inne rzeczywistości na potrzeby odległej misji planetarnej, w tym skafandry kosmiczne do opuszczenia MARS, łazik w podróży i irytujące opóźnienia w komunikacji.

„[T]Pierwsze trzy dni 14-dniowej symulacji będą odbywać się w „trybie księżycowym” z komunikacją w czasie rzeczywistym między siedliskiem a kontrolą misji, a następnie pozostałe 11 dni przejdziemy w tryb marsjański” – powiedziała Tajana Lucic, współprzewodnicząca projektu Znawca biznesu.

Lucicć powiedział, że kiedy uruchomi się tryb marsjański, „opóźnienie wyniesie 15 minut i symuluje dużą odległość między Ziemią a Marsem oraz związane z tym opóźnienie w komunikacji”.

Misja PMAS 2017 nie jest jedynym projektem mającym na celu znalezienie sposobu na funkcjonowanie dobrze obsługiwanej bazy na Księżycu lub Marsie.

Na przykład w projekcie HI-SEAS na Hawajach, który odwiedziła była reporterka Business Insider Kelly Dickerson, astronauci mieszkają i pracują w siedlisku zbudowanym na zboczu jałowego wulkanu.

Rosja, Chiny i ESA poddały także sześciu ochotniczych „astronautów” psychologicznemu wyzwaniu w ramach wartego 15 milionów dolarów eksperymentu Mars500.

W ramach tego projektu, który zakończył się kilka lat temu, astronauci pozostali w pomieszczeniach zamkniętych przez 520 dni, czyli prawie półtora roku, aby zobaczyć, przed jakimi wyzwaniami stoją – i jak ich uniknąć lub rozwiązać, gdy mają miejsce prawdziwe misje kolonizacyjne. właściwie się zaczęło. (Nuda, jak wynika z wyczerpującego badania projektu, jest jedną z największych przeszkód do pokonania.)

READ  Nowy członek Sieci Nauka|Biznes: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza konkurs na krajową instalację energetyki wiatrowej

Informacje te mogą być niezwykle cenne dla pierwszego kraju (lub prywatnej firmy, takiej jak SpaceX), który zabierze ludzi na Marsa. Ktokolwiek wydaje dziesiątki miliardów dolarów na wykonanie swojej pracy, będzie chciał nie tylko, aby załoga przeżyła, aby móc opowiedzieć historię, ale także chce, aby jak najlepiej wykorzystała swój czas, około 225 milionów kilometrów od Ziemi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *