Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wzywa Rosję do zwrotu obrazów zrabowanych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej | Polska

Published

on

Polska wzywa Rosję do zwrotu obrazów zrabowanych przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej |  Polska

Polska zapytam formalnie Rosja Polski minister kultury zapowiedział, że zwróci siedem obrazów z moskiewskiego muzeum, które zostały zrabowane przez Armię Czerwoną podczas II wojny światowej.

Piotr Gliński powiedział, że około 20 wcześniejszych próśb do Moskwy o zwrot tysięcy innych przedmiotów skradzionych w czasie wojny spotkało się z głuchotą. Wśród nich znalazły się archiwa z byłego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz, obrazy dawnych mistrzów, takich jak Dürer, Holbein i Cranach, oraz rękopisy polskich autorów.

„Do tego dnia [Russia’s] Rząd nie zweryfikował żadnego z zarzutów” – powiedział Gliński na konferencji prasowej. On dodał Rosja był jedynym krajem spośród kilku, do których skierował się, aby nie odpowiadać Polsce w tej sprawie.

Historycznie napięte stosunki Polski z Rosją osiągnęły nowy poziom po napaści Rosji na sąsiednią Ukrainę w lutym. Warszawa, były satelita Związku Radzieckiego, popiera Kijów i domaga się dalszych sankcji wobec Moskwy.

Najnowsze zamówienie artystyczne dotyczy siedmiu obrazów włoskich artystów znajdujących się w Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina w Moskwie. Pochodzące z XIV-XVIII wieku, obejmują Dwóch Świętych Spinello Aretino i Adorację Dzieciątka Lorenzo di Credi.

Przed wojną znajdowały się w zbiorach Czartoryskich w Gołuchowie, Zamku w Wilanowie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi.

Gliński powiedział, że trudno jest oszacować, jaka część polskiej sztuki i kultury została zniszczona lub zrabowana podczas wojny przez nazistowskie i sowieckie siły okupacyjne, ale w tamtym czasie uważano, że polskie muzea straciły około połowy swoich zbiorów.

„Szlaki setek tysięcy obiektów prowadzą do Federacji Rosyjskiej i byłych republik radzieckich” – powiedział Gliński. Dodał, że Polska „nigdy nie przestanie szukać… dóbr kultury zrabowanych podczas wojny”.

Od 2016 roku Polska odzyskała ponad 600 zrabowanych dóbr kultury, ale żadnego z Rosji – powiedział.

READ  EJ znajduje złoto w Polsce

Wśród nich są obrazy „Madonna pod jodłą” Lucasa Cranacha Starszego, które przybyły do ​​Szwajcarii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *