Connect with us

Gospodarka

Polska wysadza się w powietrze i biczuje przeciwko Niemcom za zorganizowanie kryzysu: „Ostrzegaliśmy was!” | Nauka | Wiadomości

Published

on

Gniew Warszawy był skierowany na Berlin za osiągnięcie porozumienia z prezydentem Rosji w sprawie tranzytu gazu z gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec z pominięciem Polski i Ukrainy. Jednak w nadziei na obejście prawa UE i przyspieszenie certyfikacji Putin został oskarżony o ograniczanie dostaw gazu do Europy innymi rurociągami. Ten ruch spowodował gwałtowny wzrost cen gazu, ponieważ dostawy były utrzymywane na niskim poziomie, podsycając narastające obawy przed kryzysem energetycznym w bloku.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau powtórzył w piątek opór Polski wobec projektu.

Na wspólnej konferencji prasowej z nową minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock powiedział: „Polska wielokrotnie zwracała uwagę na szkodliwość tego projektu dla naszych wzajemnych stosunków”.

Chociaż zatwierdzenie gazociągu zostało zawieszone przez niemieckie organy regulacyjne, polski gigant gazowy PGNiG poinformował w październikowym zgłoszeniu w ramach procesu certyfikacji, że Nord Stream 2 zagrozi dostawom gazu z UE.

Paweł Majewski, prezes PGNiG, powiedział w oświadczeniu: „Obecna sytuacja na rynku gazu w Unii Europejskiej pokazuje, jak duże są zagrożenia dla bezpieczeństwa dostaw, jakie stwarza projekt Nord Stream 2.

„Ponieważ na istniejących gazociągach są wolne moce, Nord Stream 2 nie ma potrzeby zwiększania dostaw gazu do krajów UE”.

Rosja twierdzi jednak, że Nord Stream 2 może podwoić roczną zdolność Moskwy do eksportu gazu pod Bałtykiem do 110 mld m3 i odciążyć europejski rynek gazu.

A ponieważ Rosja desperacko chce rozpocząć eksploatację rurociągu, Joe Biden wezwał do jego porzucenia na wypadek, gdyby Moskwa zdecydowała się na inwazję na Ukrainę.

Napięcia z Zachodem i Rosją osiągnęły punkt wrzenia po tym, jak rosyjski prezydent podobno wysłał ponad 100 000 żołnierzy na granicę ukraińsko-rosyjską.

Ale Waszyngton, który wezwał Putina, by nie dokonywał inwazji, uważa, że ​​Nord Stream 2 może być teraz wykorzystany jako dźwignia.

READ  1953 emeryt. Kto otrzyma przekształconą emeryturę? Tłumaczą eksperci ZUS [7.11.2020]

Po wirtualnym spotkaniu pana Bidena i Putina, doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan powiedział dziennikarzom w Białym Domu: „Jeśli chodzi o Nord Stream 2, gaz nie płynie teraz rurociągiem Nord Stream 2, co oznacza, że ​​​​nie działa nie jest używany do [Russian President Vladimir] Putina.

CZYTAJ WIĘCEJ: Mróz czeka zwycięstwo, gdy UE ostrzegała przed rozgniewaniem Wielkiej Brytanii

„Gazprom i Rosja wciąż mają znaczący wpływ na Europę.

„Rosja lubi wykorzystywać słabości, takie jak nadmierna zależność od niej jako dostawcy gazu ziemnego, do osiągania własnych celów, ale niekoniecznie stworzyła te słabości”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.