Connect with us

Gospodarka

Brief, powered by Facebook – Słodko-gorzkie pożegnanie pierwszego męża Merkel – EURACTIV.pl

Published

on

Poza mężem Angeli Merkel, Joachimem Sauerem, nikt nie był bliższy kanclerzowi niż Peter Altmaier, obecny minister wykonawczy ds. energetyki i gospodarki. Altmaier jest obok Merkel jednym z nielicznych niemieckich polityków o imionach.

Pewnego razu Wilder Junge „mając marzenia o lepszym współistnieniu konserwatystów i Zielonych (wtedy bardzo ambitny pomysł), Altmaier musi teraz walczyć z nieco mieszanym dziedzictwem, kiedy opuszcza Bundestag po 27 latach.

Altmaier rozpoczął swoją karierę w 2005 roku jako sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a po krótkim okresie pełnienia funkcji ministra środowiska został szefem Merkel ds. kryzysu uchodźczego. Weteran kolejnych rządów Merkel kończy teraz karierę ministra gospodarki.

Altmaier, jeden z wielu wpływowych konserwatywnych polityków po sześćdziesiątce, wywołał w zeszłym miesiącu sensację, kiedy wraz z nieudaną liderką partii Annegret Kramp-Karrenbauer zrezygnowali z mandatów w Bundestagu, by przekonać partię do odnowienia składu.

Wyjście z Bundestagu i prawdopodobnej partii opozycyjnej, CDU, skutecznie zakończy karierę Altmaiera.

W Niemczech stowarzyszenia ekologiczne i Zieloni od dawna oskarżają Altmaiera o bycie pionierem w przemyśle kosztem troski o środowisko.

Jego krytycy byli zszokowani, gdy zalecił nowemu rządowi federalnemu zniesienie do 2025 r. opłaty za energię odnawialną, która jest głównym czynnikiem wpływającym na ceny energii elektrycznej w Niemczech, ponieważ Altmaier nie zajął się tą kwestią podczas swojej czteroletniej kadencji.

W 2018 roku Altmaier prowadził kampanię przeciwko ambitnym unijnym celom włączenia odnawialnych źródeł energii do miksu energetycznego bloku, co jego zdaniem kosztowałoby niemieckich podatników.

– Proszę o wyrozumiałość, że minister musi postępować zgodnie z wolą rządu – powiedział Altmaier dziennikarzom w środę (27 października), zapytany przez EURACTIV, czy uważa, że ​​jego praca lobbingowa w Radzie Energetycznej 2018 była błędem. Wyjaśnił, że ochrona klimatu ma swoją cenę i wpłynie na konkurencyjność Niemiec.

Ostatecznie wkład Altmaiera w niemiecką konkurencyjność i jakość życia ukształtował dużą część jego kadencji jako Ministra Gospodarki i Energii, co z kolei doprowadziło do krytyki powolnej ekspansji OZE.

READ  Dlaczego obecnie jesteśmy optymistycznie nastawieni do Rosji i Europy Wschodniej

Altmaier to kolejny przypadek ambitnego polityka, którego początkowe zaangażowanie w ochronę środowiska z czasem się nie utrzymało.

Ale jego decyzja o rezygnacji z mandatu parlamentarnego i wyjściu z polityki u boku Merkel, by zrobić miejsce dla młodszego pokolenia, sugeruje raczej idealistyczny Altmaier. To człowiek, który biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stawia Realpolitik, wydaje się wręcz słodko-gorzki.

„Róbcie to dobrze i lepiej” – brzmiały ostatnie słowa Altmaiera jako posła. Nie jako minister, wyjaśnił dziennikarzom na prośbę EURACTIV.


Wiadomość od Facebooka: Badania prowadzone są z Facebookiem.

Program Data For Good na Facebooku korzysta z danych chronionych prywatnością, aby rozwiązać niektóre z największych problemów społecznych na świecie. Cornelius Fritz, statystyk w LMU Monachium, analizuje zagregowane dane od około 10 milionów użytkowników Facebooka, aby przewidzieć liczbę przypadków COVID-19 na poziomie lokalnym w Niemczech.


Abstrakt

W miarę nasilania się sporu o niezawisłość sędziowską w Polsce, jeden z najwyższych sądów UE ma jeden Dzienna grzywna w wysokości 1 mln euro na Warszawę ponieważ nie wykonywał swoich letnich zadań. Tymczasem Polska oskarża Brukselę o szantażowanie jej prób uzależnienia wypłaty gotówki od COVID pod pewnymi warunkami.

Bułgarski prezydent Rumen Radew jest obecnie faworytem drugiej kadencji w wyborach 14 listopada. Ale problematyczna sytuacja COVID-19 i niezadowolenie z niedawno wprowadzonego Zielonego Certyfikatu mogą wpłynąć na wynik.

Za pomocą nowo zaproponowanego pakietu bankowego Komisja Europejska próbuje znaleźć równowagę między zwiększeniem stabilności finansowej, ochroną zysków banków i obawami o zrównoważony rozwój. Proponowane wdrożenie wyższych wymogów kapitałowych nastąpi w ciągu kilku lat.

Wzrasta zdolność energii geotermalnej do dostarczania energii elektrycznej przy obciążeniu podstawowym oraz elastyczności systemów grzewczych i elektrycznych nieocenione w osiąganiu celów zerowych netto, Eksperci mówią. Elektrownie geotermalne wiążą się z wysokimi kosztami początkowymi, ale nowe techniki wiertnicze i pilna potrzeba dekarbonizacji systemów grzewczych napędzają szybko rozwijający się przemysł.

READ  Świat nr 1 Iga Świątek zostaje pierwszą Polką, która zdobyła tytuł US Open

A propos neutralności klimatycznej: Nowy plan działania UE na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym wprowadza koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym, która jest jednym z głównych elementów składowych Europejskiego Zielonego Ładu. Ale co to wszystko znaczy?

Ponieważ debata na temat paliw kopalnych wciąż się nagrzewa, irlandzki minister stanu Ossian Smyth mówi, że UE musi zwiększyć swoją moc w zakresie energii odnawialnej, stać się bardziej samowystarczalnymi w zakresie produkcji energii i odejść od paliw kopalnych kontrolowanych z zagranicy. Smyth jest jednym z sygnatariuszy wspólnego dokumentu wspierającego wewnętrzny rynek energii.

W połowie października EURACTIV udał się na cztery dni do kantonu Una Sana w północno-zachodniej Bośni, aby przeprowadzić wywiady z podmiotami instytucjonalnymi i niepaństwowymi, aby uzyskać jaśniejszy obraz sytuacji migracyjnej na zewnętrznej granicy UE. Więcej informacji można znaleźć w raporcie specjalnym EURACTIV.

Komisja Europejska będzie Przywrócenie dotacji operacyjnych dla organizacji pozarządowych zajmujących się zdrowiem Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides obiecała w programie EU4Health. Europejskie organizacje pozarządowe zajmujące się zdrowiem połączyły siły w tym tygodniu w kampanii internetowej, aby ponownie wprowadzić fundusze strukturalne do nowego programu.

Cyfrowi giganci mogą wkrótce zostać ukarani grzywną w wysokości co najmniej 4% ich rocznej sprzedaży z powodu nieprzestrzegania przepisów ustawy o rynkach cyfrowych (DMA). DMA została zaproponowana przez Komisję w grudniu zeszłego roku w celu uregulowania rynków cyfrowych i stworzenia jasnych ram w celu powstrzymania cyfrowych gigantów, tzw. strażników, przed praktykami antykonkurencyjnymi.

Uważaj na…

  • Wiceprzewodniczący wykonawczy Frans Timmermans bierze udział w panelu Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych.
  • Komisarz ds. Równości Helena Dalli przemawia na konferencji na temat Indeksu Równości Płci 2021.
  • Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przemawia na inauguracji raportu OECD na temat międzynarodowej migracji na rok 2021.
  • Nieformalne spotkanie dyrektorów politycznych w dniach 28-29 kwietnia Październik z naciskiem na politykę zagraniczną UE.
READ  bne IntelliNews - Białorusini chcą wyższego standardu życia

Poglądy są poglądami autora.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.