Connect with us

technologia

Polska wydala trzech rosyjskich dyplomatów za cyberataki – The First News

Published

on

Polska wydaliła trzech rosyjskich dyplomatów w związku z cyberatakami Federacji Rosyjskiej na Stany Zjednoczone.

Wiadomość o deportacjach pojawiła się po tym, jak ambasador Rosji został zaproszony na spotkanie w MSZ RP w czwartek.

„Ambasadorowi przekazano notatkę informującą, że trzech pracowników Ambasady Federacji Rosyjskiej jest obecnie uznawanych za persona non grata z powodu zachowań godzących w interesy RP” – poinformowało ministerstwo.

„Polska w pełni solidaryzuje się z decyzjami, które Stany Zjednoczone podjęły 15 kwietnia w sprawie swojej polityki wobec Rosji” – dodały w komunikacie.

Biały Dom ogłosił w czwartek, że prezydent Joe Biden podpisał dekret nakładający dodatkowe sankcje na Rosję za jej wtrącanie się w wybory w USA i ataki hakerskie.

Sankcje obejmują granice handlu rosyjskimi obligacjami rządowymi i wydalenie 10 dyplomatów.

Sankcje są odpowiedzią na ataki hakerskie na amerykańskie agencje rządowe w zeszłym roku i przyznanie przez Kreml nagród za ataki na siły USA w Afganistanie, a także próby wtrącania się w wybory w USA w 2020 roku.

Sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że są one również reakcją na próby otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

W ramach tego posunięcia Departament Skarbu USA umieścił na czarnej liście 32 firmy i osoby, które, jak powiedział, stoją za rosyjskimi próbami zamknięcia zeszłorocznych wyborów prezydenckich w USA i innych „aktów dezinformacji i wtrącania się”.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało wcześniej oświadczenie potępiające ataki.

„Skutki tych ataków wykraczają poza Stany Zjednoczone i dotykają między innymi krajów europejskich” – czytamy w oświadczeniu. „Stały wzrost szkodliwej działalności w cyberprzestrzeni zagraża bezpieczeństwu i stabilności funkcjonowania nie tylko niektórych jednostek czy systemów wykorzystujących technologię cyfrową, ale ma również negatywny wpływ na społeczeństwa, gospodarki i rządy wielu krajów”.

Komunikat był wyrazem solidarności Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

READ  Asus Zenfone 7 dodaje trzeci obiektyw do swojego przyzwoitego aparatu z klapką
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *