Connect with us

Świat

Biden ma zamiar wybrać na ambasadora Chin Nicka Burnsa, zawodowego dyplomatę

Published

on

Nicholas Burns, zawodowy dyplomata, jest na końcowym etapie przeglądu, by służyć jako ambasador prezydenta Bidena w Chinach – mówią Axiosowi ludzie zaznajomieni z tą sprawą.

Dlaczego jest to ważne: W całym rządzie panuje zgoda co do tego, że stosunki USA z Chinami będą najbardziej krytyczne i doniosłe dla prezydencji Bidena. Od handlu do Tajwanu stawka jest wysoka. Burns może być jednym z pierwszych kandydatów do dyplomatów ogłoszonych w najbliższych tygodniach.

 • Biden przygotował tabelę dla tych nominacji w czwartek, nawiązując do służby zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, kiedy wyznaczył dziewięciu zawodowych dyplomatów do zadań z Somalii do Senegal.
 • Służba zagraniczna tradycyjnie dostarcza 70% z około 190 nominowanych i pierwsza nominacja młodych specjalistów powinno zmniejszyć wewnętrzne skargi na stanowiska polityczne.
 • Pozostałe miejsca, zazwyczaj w popularnych stolicach Europy Zachodniej i głównych krajach azjatyckich, są zwykle zarezerwowane dla zamożnych darczyńców, byłych polityków lub ekspertów politycznych.

Między wierszami: Burns jest profesorem Uniwersytetu Harvarda i byłym rzecznikiem Departamentu Stanu, który zakończył swoją karierę zagraniczną jako sekretarz stanu ds. Politycznych prezydenta George’a W. Busha.

 • Wysyłając go do Pekinu, Biden oświadczył, że wolałby wykwalifikowanego dyplomatę od wybitnego polityka.
 • Wszyscy czterej ostatni ambasadorowie USA w Chinach mają doświadczenie w polityce handlu detalicznego i wygrali wybory krajowe, jako gubernatorzy lub senatorowie.
 • Burns był możliwą nominacją zgłoszone Bloomberg w lutym. Prezydent nie podjął ostatecznej decyzji.

Intryga: Przedstawiciele firmy Biden wzięli również pod uwagę na to stanowisko byłego przedstawiciela handlowego USA, Charlene Barshefsky’ego.

 • Mimo że nie był politykiem, Barshefsky zdobył aprobatę Senatu, zasiadał w gabinecie prezydenta Clintona i negocjował z Chińczykami przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu.

Głębiej: Urzędnicy Biden zostali poproszeni o powołanie byłego urzędnika wybieranego w Pekinie. Zgodnie z teorią Chińczycy wolą mieć do czynienia z wielkim nazwiskiem, które może odebrać telefon, zmniejszyć biurokrację i porozmawiać bezpośrednio z prezydentem.

 • „Musi wyznaczyć osobę„ wow-wow ”, aby pokazać światu wagę tego związku” – powiedział były senator Max Baucus, demokrata z Montany, który był drugim ambasadorem Obamy w Chinach.
 • „Ważne jest również, aby dana osoba miała uprawnienia do negocjowania w imieniu prezydenta” – powiedział. „Ambasadorzy nie powinni być tylko osobą przekazującą wiadomości”.
READ  Szokujące wejście Trumpa do elektoratu

Wynik końcowy: Ponieważ Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Departament Stanu Bidena koncentrują się w dużej mierze na Chinach, zadaniem następnego ambasadora może być raczej wdrażanie tej polityki niż jej tworzenie.

 • Oprócz współpracy z ministrem spraw zagranicznych Antony’m Blinkenem i doradcą ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem, wysłannik Bidena do Chin musi również koordynować z byłym ministrem spraw zagranicznych Johnem Kerry’m w sprawie zmian klimatycznych.
 • Ambasador ma też do czynienia z Kurtem Campbellem, bezczelnym byłym zastępcą sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, który obecnie pełni nowo utworzoną funkcję „cara Azji” w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *