Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska szybko staje się społeczeństwem bezgotówkowym

Published

on

Polska szybko staje się społeczeństwem bezgotówkowym

Zwiększenie limitów wydatków zbliżeniowych mogłoby przyczynić się do akceptacji cyfrowych rozwiązań płatniczych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Covid-19 miał pozytywny wpływ na gospodarkę bezgotówkową w kilku wschodzących krajach europejskich, a polscy konsumenci wydają się być jednymi z najbardziej entuzjastycznie nastawionych do zmiany.



Wyniki w tym miesiącu z nowego PXP Badanie finansowe wpływu Covid-19 na konsumentów w sześciu krajach europejskich – Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Polsce i we Włoszech – wykazało, że Polacy są najbardziej skłonni do unikania gotówki: 54% respondentów ma pozytywne nastawienie w kierunku Mieć pomysł.

Wśród sześciu krajów objętych badaniem polscy konsumenci również mieli najwyższy odsetek, którzy przeszli na płatności zbliżeniowe z powodu pandemii – 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że są bezgotówkowe od początku 2020 roku.

Na polskich kupujących największy wpływ ma również dostępność opcji płatności zbliżeniowych – 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że chętniej wydałoby pieniądze u sprzedawców oferujących takie usługi.

Tendencja do płatności bezgotówkowych ma kilka zalet dla regionu.

Takie płatności są zazwyczaj nie tylko wygodniejsze dla konsumentów i sprzedawców detalicznych, ale mogą również pomóc w ograniczeniu oszustw podatkowych i prania pieniędzy dzięki stworzeniu jasnej, cyfrowej ścieżki.

„Jeszcze przed pandemią koronawirusa widzieliśmy globalne odejście od pieniądza papierowego w kierunku płatności elektronicznych. Jednak pandemia niewątpliwie to przyspieszyła ”- powiedziała Ellen Blacow z pieniądze.co.uk mówi Wschodząca Europa.

„W ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy, jak ponad 40 krajów podnosi limity płatności zbliżeniowych, a w Wielkiej Brytanii rząd postawił na używanie metod płatności zbliżeniowych tam, gdzie to możliwe”.

Tutaj większość wschodzących gospodarek Europy pozostaje w tyle za resztą kontynentu, ponieważ region ma jedne z najniższych limitów płatności zbliżeniowych w Europie.

Nie przeszkodziło to jednak w adopcji w Polsce, która – co może zaskakujące – ma najniższy limit płatności zbliżeniowych w Europie, wynika z nowego raportu money.co.uk, który analizuje społeczeństwa bezgotówkowe.

READ  Żarliwa walka o wicemistrza Włoch. Katastrofalna sytuacja Napoli Football

Wszystkie zakupy powyżej 100 zł (ok. 22 euro) wymagają kodu PIN.

Europejska inicjatywa płatnicza

Podczas gdy Szwecja jest jedynym krajem Europy Zachodniej, który ma limit płatności zbliżeniowych poniżej równowartości 40 funtów brytyjskich (46,5 euro), prawie wszystkie kraje Europy wschodzącej należą do tej kategorii.

Tylko Bułgaria, Chorwacja, Słowacja i trzy kraje bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa (z badania wykluczono Czechy) mają limit płatności zbliżeniowych w wysokości równowartości 40 funtów brytyjskich.

Według pieniądze.co.uk, Kanada jest uważana za najbardziej bezgotówkowy kraj na świecie i ma najwyższy limit płatności zbliżeniowych w wysokości równowartości 170 euro.

Unia Europejska zintensyfikowała ostatnio wysiłki na rzecz zniesienia ograniczeń w płatnościach, aby dogonić Amerykę Północną i Azję Wschodnią, tak aby mogło powstać społeczeństwo naprawdę bezgotówkowe. .

Założona w 2020 roku European Payments Initiative (EPI) ma na celu stworzenie jednolitego rozwiązania płatniczego dla UE.

„Naszym celem jest stymulowanie rozwoju zjednoczonej Europy poprzez ciągłe innowacje w transakcjach płatniczych, co jest ważną podstawową cechą naszej gospodarki”, mówi prezes EPI Joachim Schmalzl.

Obecnie EPI obejmuje tylko banki z pięciu krajów UE, żaden z rynków wschodzących Europy. Inicjatywa ma jednak zostać rozszerzona w najbliższych latach. Chociaż pięć krajów objętych EPI to wszystkie kraje strefy euro, zakres EPI obejmuje „zarówno rynki euro, jak i rynki spoza strefy euro”.

Wiele europejskich społeczeństw jest powstrzymywanych przed całkowitym brakiem gotówki, obawami o prywatność i możliwością wykluczenia osób starszych lub słabszych.

„Oznacza to, że każdy krok w kierunku całkowicie bezgotówkowej gospodarki musi być skonfrontowany ze zmianami infrastrukturalnymi i być może legislacyjnymi, aby zapewnić, że każda jednostka w społeczeństwie ma to, czego potrzebuje, aby zapłacić za podstawowe towary i usługi” – mówi Blacow.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.

READ  Żołnierze Gwardii Narodowej Armii Maine zostali wysłani do Polski

Możesz pomóc Tutaj. Wielkie dzięki.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *