Connect with us

Gospodarka

Polska staje się centrum europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych

Published

on

Polska staje się centrum europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych

Plastikowy słupek 2023
Polska staje się centrum europejskiego przemysłu tworzyw sztucznych


Aleksandra Starka

Powiązani dostawcy

Plastpol to jedne z największych targów branży tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej, które co roku przyciągają czołowe firmy z branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Obejmuje wszystkie aspekty łańcucha wartości tworzyw sztucznych – od produkcji i przetwarzania po odzysk i recykling.

Plastpol na stałe wpisały się w kalendarz dużych i małych firm z branży przetwórstwa i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

(Źródło: Targi Kielce)

Polska od wielu dziesięcioleci jest niekwestionowanym liderem rynku przetwórstwa tworzyw sztucznych w Europie Wschodniej. Ten niezwykle ważny sektor polskiej gospodarki zajmuje 3. miejsce wśród sektorów przetwórstwa przemysłowego pod względem wartości dodanej brutto i zatrudnia ponad 200 000 osób. Według danych Fundacji Plastics Europe wielkość lokalnej produkcji tworzyw sztucznych szacuje się na 1,7 mln ton, w tym materiałów takich jak HDPE, LDPE, PA6, PET, PP, PS i PVC. Branża obejmuje również lokalnych producentów mieszanek, którzy produkują modyfikowane gatunki szerokiej gamy tworzyw sztucznych.

Mając za sobą tak silny przemysł, nie dziwi fakt, że w kraju odbywają się także najważniejsze targi branży tworzyw sztucznych i gumy w Europie Wschodniej. Już od ponad ćwierć wieku organizator targów Targi Kielce zaprasza branżę do Kielc – między Warszawą a Krakowem. Kolejna edycja międzynarodowych targów wtryskarek, wytłaczarek i granulatów odbędzie się w dniach 23-26 maja 2023 roku. W tym roku organizatorzy spodziewają się 910 wystawców, z czego ponad 50 proc. z zagranicy.

Asortyment prezentowany na stoiskach obejmuje maszyny i instalacje, formy i narzędzia, a także szeroką gamę tworzyw sztucznych, wyrobów z tworzyw sztucznych, technologii recyklingu oraz rozwiązań informatycznych szczególnie dla produkcji tworzyw sztucznych. Swoje najnowsze osiągnięcia zaprezentują również dostawcy technologii pakowania. Wystawcy z całego świata korzystają z okazji do wprowadzenia nowości produktowych, poznania potencjalnych klientów i budowania relacji biznesowych. Potencjał gospodarczy Plastpolu od lat dostrzegają zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni gracze w branży tworzyw sztucznych.

Tym samym w 2022 roku firmy z Angoli i Kataru uznały targi za idealne miejsce do poszerzania stref wpływów w Polsce i Europie. Spotkania okazały się sukcesem i już zapowiedzieli swój udział w edycji 2023.

READ  Większość Polaków pesymistycznie odnosi się do zmian w kraju

Targi Kielce to także siedziba wielu firm i instytucji z ważnych ośrodków gospodarczych Europy. Od momentu powstania Plastpolu firmy niemieckie, austriackie i szwajcarskie spotkały się z ważnymi klientami, otworzyły nowe rynki i nawiązały ważne kontakty biznesowe. Globalni gracze regularnie reprezentowani na targach to Engel, Arburg, Krauss-Maiffei, Battenfeld-Wittmann, Erema, Meusburger i Evonik Industries. Włochy są również silnie reprezentowane przez takie korporacje jak Moretto, Mepol, Confindustria Polonia czy Ambra Polymers.

Plastpol to wiodące w Europie Wschodniej wydarzenie dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.
Plastpol to wiodące w Europie Wschodniej wydarzenie dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych.

(Źródło: Targi Kielce)

Coś więcej niż tylko targi

Plastpol ugruntował swoją pozycję nie tylko jako ważne miejsce spotkań, ale także jako miejsce spotkań zdobywania specjalistycznej wiedzy. Targi Kielce Plastpol Expo od samego początku były centralnym miejscem spotkań przedstawicieli biznesu z Europy Środkowo-Wschodniej, platformą dialogu krajowych i międzynarodowych firm działających w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych. Organizatorzy twierdzą, że w sąsiednich krajach na wschodzie i południu Polski nie ma wystaw o podobnym prestiżu i zasięgu.

Targi skupiają przedstawicieli wszystkich grup branżowych – dealerów, producentów materiałów i producentów maszyn oraz klientów z branży. Plastpol cieszy się prestiżową pozycją, dzięki czemu targi pojawiają się na pierwszych stronach gazet nie tylko w prasie branżowej, ale także w mediach krajowych i zagranicznych.

Plastpol to znacznie więcej niż maszyny i obiekty handlowe. Targi stanowią platformę do organizacji konferencji, seminariów i szkoleń. Daje możliwość rozmowy z innymi specjalistami i wymiany doświadczeń zawodowych z ekspertami z całego świata. W tym roku kontynuowana jest wieloletnia tradycja seminariów organizowanych przez Plastech Info, prezentujących najnowsze osiągnięcia w technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych. Odbędzie się drugiego dnia targów, tj. 24 maja 2023 r.

Tematem prezentacji i wykładów jest temat „Zaawansowany materiał polimerowy – technologie, przetwarzanie, zastosowania”. Zakres tematyczny seminarium dotyczy głównie roli i znaczenia tworzyw sztucznych w codziennym życiu człowieka jako materiału, który daje możliwość opracowywania i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby i wyzwania społeczeństwa.

READ  Polski rząd przyjął projekt budżetu na 2024 rok – Pierwsza Wiadomość

Długo wyczekiwanym wydarzeniem po raz kolejny będzie doroczna konferencja prasowa organizowana przez Stowarzyszenie Plastics Europe Polska. Tradycyjnie podczas targów stowarzyszenie prezentuje swój raport z rozwoju światowych rynków tworzyw sztucznych.

Omniplast: Konkurencja branżowa

Konkurs Omniplast jest dopełnieniem programu towarzyszącego targom. Celem konkursu jest upowszechnianie i upowszechnianie wiedzy na temat przetwórstwa tworzyw sztucznych i związanych z nimi technologii przetwórczych.

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Pierwszy etap konkursu rozpoczął się 1 lutego 2023 roku i potrwa do 23 maja. Po rejestracji każdy uczestnik otrzyma maila z dziesięcioma pytaniami związanymi z technologiami przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz szeroko rozumianym rynkiem tworzyw sztucznych w Polsce i Europie. 31 marca mija termin składania odpowiedzi. Pierwsza faza klasyfikacji odbywa się na podstawie przesłanych odpowiedzi. Druga faza rywalizacji toczy się również w świecie wirtualnym; ta faza rozpoczyna się 1 kwietnia. Do drugiego etapu kwalifikuje się maksymalnie 30 uczestników.

Finał konkursu odbędzie się pierwszego dnia Targów Kielce w Targach Kielce. Trzej najlepsi uczestnicy otrzymają nagrody o łącznej wartości 12 000 zł (ok. 11 300 euro). Dodatkowo zdobywca pierwszego miejsca otrzyma bon o wartości 6 000 zł; za drugie i trzecie miejsce wygra odpowiednio 4000 i 2000 zł. Wręczenie nagród odbywa się podczas uroczystego wieczoru; zwycięzcy zostaną ogłoszeni 24 maja 2023 r.

(ID:49218713)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *