Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska rafineria twierdzi, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągami do Polski | Aktualności

Published

on

Polska rafineria twierdzi, że Rosja wstrzymała dostawy ropy rurociągami do Polski |  Aktualności

Ruch Moskwy nastąpił dzień po tym, jak rząd warszawski dostarczył Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.

Rosja wstrzymała dostawy ropy do Polski rurociągiem Przyjaźń – mówi prezes polskiej rafinerii PKN Orlen, dodając, że firma będzie poszukiwać alternatywnych źródeł, aby wypełnić lukę.

Wstrzymanie dostaw rurociągiem – zwolnionym z unijnych sankcji nałożonych na Rosję po całkowitej inwazji na Ukrainę – nastąpiło dzień po tym, jak Polska dostarczyła Ukrainie pierwsze czołgi Leopard.

„Skutecznie zabezpieczamy dostawy. Rosja wstrzymała dostawy do Polski, na co jesteśmy przygotowani. Tylko 10 proc. ropy naftowej pochodzi z Rosji i będziemy ją zastępować ropą z innych źródeł” – napisał na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Firma poinformowała, że ​​może zaopatrywać swoje rafinerie wyłącznie drogą morską, a wstrzymanie dostaw rurociągami nie wpłynie na dostawy benzyny i oleju napędowego do klientów.

Od lutego, po wygaśnięciu kontraktu z rosyjską spółką Rosnieft’, Orlen zaopatruje się w ropę w ramach kontraktu z rosyjską spółką naftowo-gazową Tatnieft’.

Tatnieft i rosyjski monopolista rurociągów naftowych Transnieft nie od razu skomentowały tę sprawę.

Zatrzymanie nastąpiło po tym, jak prezydent USA Joe Biden odwiedził w tym tygodniu Warszawę i Kijów, aby pokazać swoje poparcie dla Ukrainy rok po inwazji.

Unia Europejska uzgodniła w piątek dziesiąty pakiet sankcji wobec Rosji.

dostarczony zbiornik

Polska dostarczyła już Ukrainie cztery czołgi Leopard i jest gotowa dostarczyć je szybciej – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

„Polska i Europa stoją po waszej stronie. Na pewno was nie zostawimy, będziemy wspierać Ukrainę, dopóki całkowicie nie pokona Rosji” – powiedział Morawiecki podczas wizyty w Kijowie u boku prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Po inwazji na Ukrainę i przed nałożeniem przez UE embarga na dostawy morskie z Rosji Orlen przestał kupować rosyjską ropę i paliwo przez morze.

READ  Polska wyprzedza Hiszpanię w unijnym wskaźniku zamożności gospodarstw domowych

Portfolio dostaw firmy obejmuje obecnie ropę z Afryki Zachodniej, Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Zatoki Meksykańskiej. Od 2022 roku obowiązuje również kontrakt na dostawy z Saudi Aramco.

Dostawy docierają do Polski drogą morską przez Naftoport, terminal naftowy w Gdańsku nad Bałtykiem. Może pomieścić 36 mln ton ropy rocznie, czyli więcej, niż są w stanie przetworzyć polskie rafinerie. Częściowo służy do zaopatrywania w ropę rafinerii w NRD połączonych z Drużbą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *