Connect with us

Nauka

Polska przystąpi do unijnego programu wspólnych zakupów amunicji – Pierwsze wiadomości

Published

on

Oczekuje się, że Polska przystąpi do unijnej inicjatywy mającej na celu wspólny zakup amunicji dla Ukrainy – poinformował we wtorek rzecznik rządu.

W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że ​​17 krajów UE i Norwegia porozumiały się w sprawie wspólnego zakupu amunicji dla Ukrainy i uzupełnienia zapasów narodowych państw członkowskich.

Wspólne zamówienia mają na celu obniżenie kosztów i zakup zgodnie z potrzebami krajów należących do porozumienia, powiedział EAO.

Piotr Mueller wyjaśnił, że trwa wewnętrzna procedura przystąpienia do inicjatywy, ale Polska przystąpi do programu.

„Właśnie rozmawiałem z naszym ambasadorem przy UE, w tej chwili trwa nasza wewnętrzna procedura krajowa, jeśli chodzi o wyrażenie zgody na dokument” – powiedział. „A ponieważ my również skorzystamy z tego programu, będąc jednym z największych producentów amunicji, oczywiście będziemy przestrzegać tej procedury”.

Mueller powiedział, że zamówienia na amunicję będą w dużej mierze realizowane w Polsce.

„To są umowy dotyczące poszczególnych firm, więc co do mocy produkcyjnych, to same firmy muszą się wypowiadać” – stwierdził. „Mamy jednak kilka obiektów, wystarczająco dużych… które też były ważne w poprzednich latach, jeśli chodzi o tworzenie rezerw dla polskiej armii”.

Mueller powiedział, że zapotrzebowanie na amunicję jest jednym z głównych wyzwań na ukraińskim froncie i że Polska oczekuje, że jej fabryki zbrojeniowe będą odgrywać kluczową rolę w wypełnianiu umowy z UE.

READ  Turecki naukowiec przywraca na całym świecie wymarłe wydmowe świerszcze
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *