Connect with us

Nauka

Wojna rosyjsko-ukraińska: powitanie bohatera Zełenskiego w Waszyngtonie poprawia nastrój w Kijowie

Published

on

Wojna rosyjsko-ukraińska: powitanie bohatera Zełenskiego w Waszyngtonie poprawia nastrój w Kijowie
Wideo

Na wspólnym posiedzeniu Kongresu prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina odniosła zwycięstwo nad Rosją „w bitwie o umysły świata” i bez ogródek wezwał prawodawców do większej pomocy wojskowej.KredytKredyt…Haiyun Jiang/The New York Times

KIJÓW, Ukraina – Prezydent Wołodymyr Zełenski wracał w czwartek na Ukrainę po wizycie na wysokim szczeblu w Waszyngtonie, którą powitano w domu z dumą i nadzieją, że jego osobiste i żarliwe prośby utrzymają przepływ amerykańskiej broni i wsparcia finansowego.

W ciemności i zimnie rosyjskich nalotów rakietowych, które zimą odcięły dopływ prądu milionom ludzi – i po tygodniach impasu na znacznej części linii frontu – niespodziewana podróż prezydencka podniosła morale na Ukrainie. Niektórzy Ukraińcy mówili, że byli podekscytowani, widząc członków Kongresu śpiewających podczas wystąpienia Zełenskiego patriotyczny pozdrowienie „Chwała bohaterom!”

„Przyjaciele, wszystko będzie dobrze, Ukraina będzie dobrze, wszystko będzie nam dane, pomożemy” – napisał w poście na Facebooku instruktor narciarstwa Walerij Tryhub.

Skontaktowany później przez telefon, Tryhub powiedział, że został do 2:30 rano, aby zobaczyć, jak Zełenski przemawia na wspólnej sesji Kongresu, gdzie ukraiński prezydent otrzymał owację na stojąco i przedstawił wiceprezydent Kamalę Harris i przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi. z ukraińską flagą podpisaną przez żołnierzy.

„To bez przesady wydarzenie historyczne” – powiedział o wizycie Zełenskiego, jego pierwszej zagranicznej podróży od czasu inwazji na Rosję w lutym.

„Teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy światowego wsparcia w walce o niepodległość” – dodał Tryhub. „Stany Zjednoczone są jednym z wielu krajów, które w końcu zdały sobie sprawę, że bez zagranicznego wsparcia nie możemy wygrać. Potrzebujemy więc pomocy, zwłaszcza że mamy wspólne wartości, takie jak demokracja i wolność”.

Kredyt…Toma Brennera dla New York Timesa

W drodze powrotnej z Waszyngtonu Zełenski wylądował w czwartek w Polsce, gdzie powiedział który spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Wracał na Ukrainę z co najmniej jednym wymiernym zyskiem: ogłoszono w środę dodatkowe 1,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej, w tym bateria rakiet Patriotajeden z najbardziej zaawansowanych systemów obrony powietrznej.

READ  Astronauci przygotowują się do dnia premiery, podczas gdy kierownicy misji obserwują pogodę - Lot kosmiczny teraz

Jednak zatwierdzenie przez Kongres ogromnej ustawy o wydatkach, która obejmuje prawie 50 miliardów dolarów więcej na finansowanie Ukrainy, zostało opóźnione w środę z powodu impasu w polityce imigracyjnej.

Mimo to była to podstępnie zaplanowana, niemal triumfalna wizyta Zełenskiego, byłego aktora komiksowego, który został wybrany w wyniku osuwiska w 2019 roku, ale którego popularność spadała, zanim Rosja rozpoczęła inwazję na pełną skalę w lutym. Zełenski pozostał w Kijowie, mimo że stolica wydawała się upaść, a większość Ukraińców szybko odwróciła się od polityki i skupiła wokół swojego prezydenta.

„Przez całe życie nie wyobrażałam sobie, że prezydent Ukrainy przemówi do Kongresu” – napisała w czwartek na Twitterze pisarka Tetiana Bisyk, dodając: „Jestem bardzo dumna z tego, że jestem Ukrainką”.

Analityk polityczny Artur Bilous napisał na Facebooku, że choć „żaden prezydent Ukrainy nie został tak przyjęty” w Waszyngtonie, to podróż Zełenskiego można by uznać za sukces, gdyby pomogła przyspieszyć przepływ broni.

„W szczególności szybkość, z jaką zostanie dostarczona pomoc wojskowa, przede wszystkim system obrony powietrznej Patriot” – napisał. Rachunek.

Ogólnie rzecz biorąc, reakcja na Ukrainie była dumą i nadzieją – i ciągłym sprzeciwem wobec Rosji.

„Putin, mam nadzieję, że oglądasz w czasie rzeczywistym”, napisał na Twitterze Kira Rudik, poseł do parlamentu z Ukrainy, zwracając się do prezydenta Rosji Władimira W. Putina. „Wygramy.”

Marii Warenikowej przekazał raporty z Kijowa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *