Connect with us

technologia

Polska przeznacza 13 mln euro na projekt reaktora HTGR – The First News

Published

on

„Kontrakt dotyczy projektu reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem (HTGR – PAP)” – powiedział Krzysztof Kurek (L), dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas podpisywania umowy.
Rafał Guz / PAP

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku w północno-zachodniej Polsce podpisały w środę kontrakt na projekt wysokotemperaturowego reaktora jądrowego (HTGR).

„Kontrakt dotyczy projektu reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem (HTGR – PAP)” – powiedział Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych podczas podpisywania umowy. „Ten typ reaktora jest obecnie eksploatowany w Japonii w celach badawczych. We współpracy ze stroną japońską chcemy dostosować ten typ reaktora do potrzeb Świerka”.

Kontrakt na reaktor wpisuje się w nową politykę energetyczną Polski, która przesunie kraj z paliw kopalnych na odnawialne źródła energii i energetykę jądrową.

Polska zainwestuje łącznie około 33,7 mld euro w energię jądrową i planuje zbudować sześć reaktorów o mocy od sześciu do dziewięciu gigawatów w latach 2033-2043.

Kurek zaznaczył, że oprócz wykorzystania do badań w instytucie reaktor będzie też demonstratorem technologii, dodając, że wierzy w przyszłość Polski w technologię jądrową.

Minister edukacji Przemysław Czarnek powiedział, że decyzja o przeznaczeniu 60 mln zł (13 mln euro) na projekt techniczny reaktora badawczego zacieśni współpracę z japońskimi partnerami Polski, którzy pomagają jej rozwijać technologię jądrową.

„Docelowo stwarza możliwość, że w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstanie reaktor, który pozwoli nam w Polsce produkować wodór, paliwo przyszłości, a właściwie dbać o klimat i środowisko na najwyższym światowym poziomie – wyjaśnił Czarnek.

READ  Planetary Annihilation: Titans są nadal aktualizowane po pięciu latach pod nowym kierownictwem
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.