Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska protestuje po tym, jak Rosja zdjęła flagę z pomnika wojennego

Published

on

Polska protestuje po tym, jak Rosja zdjęła flagę z pomnika wojennego

Mężczyzna kładzie kwiaty na murze z nazwiskami zabitych polskich oficerów podczas ceremonii upamiętniającej miejsce pamięci w Katyniu, około 350 km (220 mil) na zachód od Moskwy 10 kwietnia 2012 r. REUTERS/Wasilij Fedosenko/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 27 czerwca (Reuters) – Polska wyśle ​​notę ​​protestacyjną do Rosji po tym, jak usunęła z cmentarza katyńskiego polską flagę upamiętniającą polskich oficerów wojskowych zabitych przez wojska sowieckie w 1940 r., poinformował w poniedziałek rząd.

Szacuje się, że w Katyniu pod Smoleńskiem w zachodniej Rosji zginęło 22 000 oficerów i intelektualistów, wielu przywiezionych z obozów jenieckich, postrzelonych w tył głowy i wepchniętych do masowych grobów.

Po dziesięcioleciach obwiniania nazistowskich Niemiec za zbrodnię katyńską, Związek Sowiecki przyznał w kwietniu 1990 r., że winne są jego siły zbrojne, a zabójstwa rzuciły długi cień na stosunki rosyjsko-polskie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Na zarządzanym przez władze rosyjskie cmentarzu pochowane są ciała ponad 4000 polskich jeńców wojennych.

W piątek burmistrz Smoleńska Andriej Borysow opublikował zdjęcie dwóch słupów – jednego z rosyjską flagą, drugiego pustego z opartą o niego drabiną – i powiedział, że polska flaga została usunięta.

„Na rosyjskich pomnikach nie może być polskich flag! … Myślę, że Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej podjęło jedyną słuszną decyzję – zdjęcie polskiej flagi. Katyń to rosyjski pomnik, to rosyjska historia” – pisał Borysow.

Posunięcie to dodatkowo nadweręża stosunki między dwoma krajami po tym, jak Polska odegrała wiodącą rolę przeciwko wojnie na Ukrainie.

„W tej chwili pisana jest nota (dyplomatyczna), która zostanie przedstawiona Ministerstwu Spraw Zagranicznych” – powiedział w poniedziałek polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

READ  Minister spraw zagranicznych Estonii twierdzi, że kraje bałtyckie mają od trzech do czterech lat na przygotowanie się do rosyjskiego „testu” NATO.

„Postaramy się interweniować na szczeblu politycznym, ale… nie jestem przesadnie optymistycznie nastawiony do działań strony rosyjskiej. Strona rosyjska jest dość agresywna w polityce zagranicznej – dodał.

Rosyjskie MSZ nie odpowiedziało od razu na e-mailową prośbę o komentarz.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Koper; Montaż przez Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *