Connect with us

Świat

Wyciek gazu z Jordanii w porcie Akaba zabija co najmniej 12 osób i rani setki

Published

on

Nagranie nagrane przez państwową telewizję al-Mamlaka z pobliskiej kamery CCTV pokazało, że kontener jest transportowany dźwigiem przed upadkiem, uwalniając smugę żółtego, gazowego materiału na statek i do portu. Film pokazywał ludzi uciekających po upadku kontenera.

„O 16:15 w poniedziałek po południu w porcie Akaby doszło do wycieku chloru gazowego, ponieważ zbiornik zawierający substancję przewrócił się i eksplodował” – podało w oświadczeniu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego (NCSCM).

Jak poinformował rzecznik PSD, na miejsce zdarzenia został wysłany zespół specjalistów od materiałów niebezpiecznych z jordańskiej obrony cywilnej. Obszar ten został objęty kwarantanną, poinformowała obrona cywilna Jordanii w oświadczeniu.

Od poniedziałkowego wieczoru czasu lokalnego toksyczny wyciek został „pod kontrolą” i nie stanowił już zagrożenia, poinformował minister mediów Jordanii Faisal Shboul, podała państwowa agencja informacyjna Petra.

Władze zdezynfekowały teren i odgrodziły teren, aby zapobiec dalszym urazom, dodał Shboul.

Sceny transmitowane w jordańskiej telewizji państwowej pokazywały drużyny w kombinezonach ochronnych na miejscu zdarzenia.

Według rządu ośmiu zabitych pochodziło z Jordanii, a pozostałe ofiary były różnych narodowości.

123 rannych jest leczonych w szpitalach. Około 45 z nich to pracownicy Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego, kadry ochrony ludności i żandarmerii, którzy są pierwszymi służbami ratunkowymi, według Krajowej Dyrekcji Bezpieczeństwa Publicznego.

Według jordańskiej telewizji państwowej, pobliskie szpitale leczące rannych osiągnęły pełną wydajność, powołując się na Dyrekcję Zdrowia Akaby, Jamala Obeidata.

Według telewizji al-Mamlaka, Obeidat powiedział, że zostaną rozmieszczone szpitale polowe i poinstruuje mieszkańców Akaby, aby zamknęli okna i pozostali w pomieszczeniach.

Wysłano też samoloty do pomocy w ewakuacji.

Akaba to popularny kurort nad Morzem Czerwonym. Incydent zaalarmował wielu turystów, ale komisarz ds. turystyki Nidal Al Magali powiedział w oświadczeniu, że skutki rozprzestrzeniania się gazu zostały ograniczone z powodu powolnych wiatrów.

READ  Korea Północna stoi w obliczu wybuchu choroby zakaźnej podczas walki z COVID

Wayne Chang i Irene Nasser z CNN wnieśli reportaż.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *