Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska: Produkcja podlega presji inflacyjnej

Published

on

(MENAFN – ING) Pomimo spadku indeksu polskich menedżerów ds. Zakupów z 54,3 w marcu do 53,7 w kwietniu, indeks nadal jest znacznie powyżej długoterminowej średniej wynoszącej 50,4 i znajduje się na drugim najwyższym poziomie od czerwca 2018 r. solidną ogólną poprawę w przetwórstwie przemysłowym, której towarzyszą rekordowe oczekiwania inflacyjne.

Po raz pierwszy od lipca 2018 r. Dane pokazują pozytywny wkład we wszystkich zbadanych obszarach. Jednak wzrost komponentu produkcyjnego w kwietniu został poważnie ograniczony po raz trzeci z rzędu przez wąskie gardła w dostawach i wysokie braki kadrowe spowodowane przez Covid-19. Zaległości rosły najszybciej w historii ankiet, a producenci tracili zapasy, aby zaspokoić popyt. Popyt na pracę rósł ósmy miesiąc z rzędu i najszybciej od czerwca 2018 r.

Silny popyt i zakłócenia w łańcuchach dostaw przyczyniły się do rekordowej inflacji cen nakładów w kwietniu. Inflacja cen produkcji również znacznie wzrosła, ponieważ producenci próbowali przerzucić wyższe koszty na klientów. W kwietniu zamówienia wzrosły piąty rok z rzędu, a zamówienia eksportowe rosły w najszybszym tempie od siedmiu lat. Słabszy był wzrost zamówień krajowych.

Pomimo spowolnienia PMI, produkcja w Polsce pozostaje mocna. Wskazują na to inne badania, np. GUS i Komisji Europejskiej. Dane o produkcji za marzec były lepsze od oczekiwań.

Wraz ze złagodzeniem ograniczeń związanych z pandemią twarde dane powinny nadal się nasilać, dodatkowo wspierane przez niską bazę na 2020 r.

W 2021 roku spodziewamy się średniego wzrostu PKB na poziomie 4,8% i inflacji CPI 3,9% r / r.

MENAFN04052021000222011065ID1102026244

* Zastrzeżenie dotyczące treści:

ING przygotowało tę publikację wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje te nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej ani podatkowej ani oferty ani zachęty do zakupu lub sprzedaży instrumentu finansowego. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/

READ  Agnieszka Ścigaj zostaje członkiem niezrzeszonym. Pracuje w ośrodku socjalnym i nie otrzymuje pensji parlamentarnej

Zastrzeżenie: MENAFN udostępnia informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, zawartość, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność ani wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym produktem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *